شما اینجا هستید
دانستنی های ساختمان » آیا چیزی در رابطه با افزودنی بتن می دانید؟

آیا چیزی در رابطه با افزودنی بتن می دانید؟

خود بتن از ترکیب سیمان و آب به وجود می آید و بعد از خشک شدن به یک جسم سفت و سخت تبدیل می شود. برای افزایش مقاومت و دوام بتن و بالا بردن کیفیت آن میزان مناسبی افزودنی بتن به مخلوط سیمان و آب وارد می شود و ممکن است اهداف متفاوتی برای این امر وجود داشته باشد. افزودنی بتن می تواند هم به صورت مایع و هم به صورت پودر به مخلوط سیمان و آب وارد شود. مواد افزودنی بتن خواصی دارند که عبارتند از: اضافه کردن مواد افزودنی بتن مقاومت اولیه را سرعت می بخشد، ترکیب سیمان با سنگدانه ها واکنش های قلیایی ایجاد می کند که افزودنی بتن آن را کنترل می کند، زمان گیرش مواد را طولانی تر می کند، کارائی را افزایش می دهد و به کمک آن می توان بتن با مقاومت بالا و بتن مقاومی که در برابر یخ زدن و آب شدن مکرر مقاوم است تهیه کرد.

 انواع افزودنی بتن عبارتند از: روان کننده ها که باعث کاهش تقلیل آب می شود، آب بند سطوح، روغن قالب، حباب ساز هوا که حباب های بسیار ریز تولید می کند، ضد یخ بتن که باعث می شوند بتن ها دیرتر سفت شوند، تندگیر کننده ها که باعث می شوند که بتن زودتر از حالت عادی محکم شوند، چسب بتن، افزودنی های معدنی که به بتن استحکام می بخشد، فوق روان کننده ها که تقلیل آب را بسیار بیش تر تسریع می بخشد، کندگیر کننده ها که باعث می شودند بتن ها دیرتر سفت شوند، آب بندها و….. که در قسمت ذیل می خواهیم توضیحی درباره آن ها بدهیم.

آیا از انواع افزودنی بتن اطلاعاتی دارید؟

  مواد افزودنی حباب ساز، در بتن حباب های بسیار ریز که متفاوت از هوا هستند تولید می کنند، این حباب ها که تشکیل می شود پایایی بتن را در مقابل رطوبت، یخ زدن و آب شدن مکرر افزایش می دهد، افزودن این حباب ها کارایی بتن تازه را افزایش و باعث نفوذناپذیری بتنی که سخت شده است می شود. افزودنی بتن باعث بهبود کارائی و کاهش آب انداختن بتن تازه می شود و همچنین باعث بهبود مقاومت بتن در برابر سولفات ها می شود. مواد افزودنی بتن روان کننده باعث کاهش تقلیل مقدار آب می شود، کاهش آب مختلط شده در ترکیب آب و سیمان، باعث ایجاد حباب هوا در بتن می شود و موجب افزایش مقاومت در برابر فشار و نفوذناپذیری بتن کاهش می یابد. مواد افزودنی کندگیر کننده ها باعث تاخیر انداختن گیرش بتن می شود، زمانی که هوا گرم باشد تسریع کنندگی بر گیرش بتن را جبران می کند، زمانی که بتن ریزی سخت باشد گیرش را در به تعویض می اندازد، برای حمل در مسافت های طولانی از این مواد افزودنی بتن استفاده می شود و همچنین استفاده از این فزودنی حداکثر ۳ ساعت گیرش بتن را به تعویق می اندازد.

از مواد افزودنی تسریع کننده برای تسریع در گیرش بتن استفاده می شود. مقاومت بتن را سرعت می بخشد، باید در هوای سرد استفاده شود تا تاثیر بیش تری داشته باشد. از مواد افزودنی روان ساز برای بهبود کارایی بتن تازه استفاده می شود. افزودنی های معدنی بتن باعث بهبود برخی از خواص بتن می شود، کارایی و انسجام به بتن تازه می دهد، باعث مقاومت و نفوذناپذیری بتن سفت شده می شود و می تواند باعث تغییر رنگ بتن شود. این رنگدانه ها عبارتند از: اکسید آهن، اکسید کرم، اکسید آبی کبالت، اکسید تیتان، کربن سیاه و اکسید منگنز.

افزودنی بتن

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران