شما اینجا هستید
دانستنی های ساختمان » انواع افزودنی بتن

افزودنی های بتن امروزه به شکل گسترده ای مورد استفاده قرار میگیرند و انواع مختلفی را در برمیگیرد که آشنایی با آنها امری ضروری است.این مواد شیمیایی کاربرد فراوانی دارد افزایش یا کاش سرعت گیرش بتن افزایش هر چه بیشتر کارایی و کاربرد بتن وحصول بتنی پر مقاومت در برابر هر گونه یخ زدگی و ترک خوردگی های ممتد و همچنین واکنش های قلیایی سیمان محاولهای اسیدی و سولفاتی را به دنبال دارد. که میتواند به صورت پودر و مایع میباشد و میتوان به میزان پنج درصد کل حین مخلوط کردن افزود .که باید در اضافه کردن این مواد این نکته را در نظر داشت که سایر ویژگی ها به مشکل نخورد.انواع مختلف افزودنی بتن به شرح زیر است:

-افزودنی های بتن فوق روان کننده ها

-افزودنی های بتن تسریع کننده ها: افزودنی های بتن تسریع‌کننده‌های گیرش و سخت‌شدگی موادی هستند که نرخ کسب مقاومت بتن را در زمان های آغازین گیرش بتن افزایش می‌دهند و یا زمان گیرش را کاهش می‌دهند و یا هر دو اثر را ایجاد می‌کنند

-افزودنی های بتن کند گیرکننده ها: نحوه عملکرد این نوع از افزودنی های بتن بدین صورت است که با ایجاد تاخیر در روند واکنش هیدراتاسیون سیمان، موجب کاهش سرعت گیرش و افزایش زمان آن می شود هرچند این تاخیر در گیرش در خواص طولانی مدت بتن تاثیری ندارد.

۱-کندگیرکننده های معمولی که خاصیت کاهندگی آب ندارند.

۲- کندگیرکننده های کاهنده آب با حداقل ۵% کاهش آب

۳- کندگیر کننده های قوی آب با حداقل ۱۲% کاهش آب

بطور کلی کندگیرکننده های ردیف اول با کاهش مقاومت فشاری و خمشی بتن به میزان ۱۰% نسبت به بتن شاهد در سنین ۱روز تا یک سال را دارد.

کندگیرکننده های ردیف ۲ و ۳ ممکن است افزایش مقاومت تا میزان ۱۰% را نسبت به بتن شاهد داشته باشد.

-افزودنی های بتن مواد افزودنی کاهنده آب: کسب مقاومت بالاتر با کاهش نسبت آب به سیمان با کارایی ثابت

کسب کارایی ثابت با افزایش مقدار سیمان به جهت کاهش دمای هیدراتاسیون سیمان در بتن های حجیم

افزایش کارایی برای آسان نمودن پر کردن مقاطع غیرقابل دسترس

 

-افزودنی های بتن افزونه ها و فیلر ها: مواد افزودنی معدنی، مواد سیلیسی خوب تفکیک شده ای می باشند که در مقادیر نسبتا زیاد به طور کلی در حدود ۲۰ تا ۱۰۰ درصد وزنی سیمان پرتلند به بتن افزوده می شوند .

-افزودنی های بتن مواد مضاف هوا زا: مواد افزودنی معدنی ، مواد سیلیسی خوب تفکیک شده ای می باشند که در مقادیر نسبتا زیاد به طور کلی در حدود ۲۰ تا ۱۰۰ درصد وزنی سیمان پرتلند به بتن افزوده می شود.

 

هرگونه استفاده از مواد افزودنی با دقت و با اندازه گیری دقیق و با نظارت باید مورد استفاده قرار گیرد. موادافزودنی بتن باید به صورت تدریجی به بتن اضافه یا با آب ان مخلوط گرددو ماندگاری اثر افزودنی بتن در طول گذر زمان مشخص میشود.

افزودنی بتن چیست

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران