شما اینجا هستید
دانستنی های ساختمان » بتن ریزی در هوای سرد

بتن ریزی

بتن ریزی در هوای سرد:

یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار هنگام اجرای یک پروژه آب و هوا و دمای هوای موجود است چرا که هر دمایی شرایط مختص به خود را دارد یکی از شرایطی که دمای هوا در ان موثر است بتن ریزی میباشد. حفظ کیفیت بتن در شرایطی که دمای هوا سرد نیازمند به شرایط خاصی است و علاوه بر بتن ها سایر مصالح ساختمانی باید پیوسته تحت نظر گردند و به طور متوالی باید دما اندازه گیری شود تا از یخ زدگی آنها جلوگیری شود چراکه به یخ زدن آب و افزایش حجم و درنهایت ترک خوردگی در بتن ایجاد میگردد و شرایط بتن ریزی در هوای سرد نیازمند تخصص خاص و رعایت شرایط خاص است . قبل از بتن ریزی، استراتژی‌های لازم در مورد مواد، قالب‌ها، آزمایشات و سایر الزامات مورد استفاده در بتن ریزی هوای سرد را مشخص کنید و نحوه آنها را تعریف کنید.

طبق تعریف دمای هوای سرد برای بتن ریزی به دمایی گفته میشود که میانگین دما روزانه از ۵درجه کمتر باشد و همچنین دمای هوا در ۱۲ ساعت به بیش از ۱۰سانتی گراد نرسد .

یخزدگی و سرمای هوا در بتن ریزی سبب میگردد بتن به خوبی خود را نگیرد و مقاومت آن به طور چشم گیری کاهش یافته و فرآیند هیدراتاسیون بسیار کندمیشود ودر دمای کم این افزودن به مقاومت و پایداری بتن صورت نمیگیرد و باید شرایط ایمنی که مانع ترک خوردگی بتن شود

مخلوط بتن بايد در مدت كوتاه جايدهی شود، در غير اين صورت، افت دما زياد خواهد بود. دمای مورد نياز بتن پس از جايدهی بستگی به حجم آن دارد‌. توصيه می‌شود كه در صورت امكان و هنگام بتن ريزی در هوای سرد از لايه‌های ضخيم‌تر استفاده شود.

در شرايط هوای سرد به خصوص در طول شب، سنگدانه‌ها با پوشش مناسب پوشانده شوند، تا ضمن عدم جذب رطوبت، يخ نزنند.

استفاده مواد تجهیزات گرم کننده: تجهیزات گرم کننده باعث گرم شدن وسایل ساخت ساز مانند آرماتور و قالب می‌شود و از این طریق سرعت افت دما را کم می‌کنند. البته این روش کاربرد چندانی ندارد و ممکن است باعث کربنیزه شدن بتن شود.

استفاده از مواد تسریع کننده هیدراتاسیون: این مواد شیمیایی باعث افزایش سرعت هیدراتاسیون در بتن می‌شوند و سفت شدن سیمان در زمان کمتری رخ می‌دهد.مواد افزودنی زود‌گير كننده كه به غلط در بازار به مواد ضد يخ بتن يا سيمان ناميده می‌شود، می‌تواند سرعت هيدراتاسيون در بتن را افزايش دهد. و در طول مدت كمتر، مقاومت بيشتری را كسب نمايد، به شرط آنكه دمای مناسب (بالاتر از ۵ درجه سانتیگراد) فراهم شده باشد.  حتی المقدور و در صورت امکان از سیمان های تیپ ۳ یا سیمان های زودگیر استفاده شود.و در صورت امكان لازم است از سرد شدن سيمان در حد مقدور جلوگيری شود. به هر حال حرارت دادن به سيمان توصيه نمی‌شود.نکته ای که در این شرایط حائز اهمیت است که فرایند سرد شدن باید کم کم و تدریجی صورت گیرد و درون بتن ها گرم میماند در حالیکه رویه آن بتن سرد میباشد و در ادامه ترک را به دنبال خواهد داشت پس بدین منظور میتوان رویه بتن را توسط حفاظی پوشش داد اما قالب ها را به گوشه ای جدا گذاشت و بطور کلی باید یه سیکل زمانی حدودا یک هفته تا یک ماه را در نظر گرفت تا به دمای و وضعیت مطلوب برسد که این سیکل با توجه به اندازه ی سازه ی متغیر میباشد و هم چنین به شرایط  محیطی حاکم بر کارگاه نیز بستگی دارد.

 

 

 

 

 

 

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران