شما اینجا هستید
دانستنی های ساختمان » سیستم دال مجوف چیست؟

سیستم دال مجوف به دلیل قیمت مقرون به صرفه و کاربرد فراوان امروزه جایگزین های دال های قدیمی شده است. در این سیستم به جال دال های قدیمی از دال های بتنی استفاده می نمایند که بدون واسطه بر روی تیرها قرار می گیرند. مزیت این روش استفاده از تیرهای فرعی بسیار جهت استحکام و افزایش دهانه دال می باشد. یکی دیگر از مزیت های مهم سیستم دال مجوف این مهم می باشد که سطح فونداسیون بسیار مسطح اما دارای مقاومت بالایی می باشد.

با استفاده از سیستم دال مجوف می توان در یک مدیریت فضا را بهتر انجام داد. از ستون های مازاد که باعث کاهش بار خواهند شد، استفاده کمتری نمود و این فضا را به بخش معماری داخل افزود.

نحوه کار با سیستم دال مجوف

در سیستم دال مجوف همانگونه که پیشتر عنوان شد از میلگرد، بتن و قالب های مخصوص استفاده می شود. میزان بتن استفاده شده و نوع میلگرد عموما توسط مهندس سازنده تعیین می گردد. برای بستن سیستم های دال مجوف می بایست در گام اول قالب ها را در بخش پایین دال ها محکم نمود. سپس میلگرد ها را در بخش پایینی دال ها قرار داده خواهد شد. در مرحله بعد لازم است تا قالب های پلی پروپیلن و بر روی آن ها میلگرد قرار داده شود. پس از انجام این مراحل می توان اقدام به بتن ریزی نمود و پس از خشک شدن بتن ها قالب ها را باز کرد.

آشنایی با سیستم دال مجوف

 باید عنوان نمود که سیستم دال مجوف نسبت به دال های سنتی بسیار مقرون به صرفه تر می باشد. از آنجا که در بحث ساخت و ساز بحث هزینه مهمترین گزینه می باشد لذا استفاده از سیستم های دال مجوف می تواند بسیار مفید واقع شود زیرا زمانیکه از این سیستم استفاده می نمایید، زیر دال ها سطح صاف و یکدستی ایجاد می شود که در سایر مراحل همچون لوله کشی، گچ کاری و برق کاری، هزینه های ناشی از مسطح کردن سطوح را کاهش می دهد.

سیستم دال مجوف دارای استحکام بالایی است لذا از قرار دادن ستون های مازاد مخصوصا در پارکینگ ها و همچنین ساخت سقف های کاذب جلوگیری می نماید. با کاهش ستون ها می توان از فضای محیط بهتر استفاده نمود. البته گفتنی است که در سیستم دال مجوف به نسبت روش های سنتی از میلگرد و بتن کمتری  استفاده می شود که این امر نیز به خودی خود منجر به کاهش قیمت تمام شده ساخت و ساز می نماید.

جمع بندی:

در سیستم های دال مجوف به دلیل استفاده از میله های فرعی بیشتر به نسبت روش های سنتی، استحکام سقف و یا فونداسیون بیشتر می شود. چون در این روش از قالب های پروپیلن استفاده می شود لذا میزان بتن مصرفی بسیار کمتر از حالت معمولی خواهد بود. سیستم های دال مجوف در مقابل سر و صدا، گرما و سرما و لرزش بسیار موفق تر عمل می نمایند. همچنین این دال ها در مقابل حریق استحکام بیشتری از خود نشان می دهند. امروزه بسیاری از معماران به سمت سیستم دال مجوف گرایش دارند زیرا با استفاده از این سیستم فضای بیشتری جهت طرح های معماری خود در اختیار خواهند داشت.

سیستم دال مجوف

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران