شما اینجا هستید
دانستنی های ساختمان » دلایل استفاده از اسپیسر در سازه های بتنی

برخی از مهندسان عمران و معمار تصور می کنند استفاده از اسپیسر یا فاصله گذار در سازه های بتنی ضرورتی ندارد. اما این افراد سخت در اشتباه اند. آن ها نمی دانند که عدم استفاده از این قطعه کاربردی تا چه اندازه می تواند عمر بنا را کاهش دهد. فاصله گذار برای ایجاد پوشش مناسب بین بتن و میلگرد به کار رفته و مزایای بسیاری برای ساخت و سازهای بتنی دارد.

مزایای استفاده از اسپیسر در سازه های بتنی

  • جلوگیری از خوردگی میلگرد ها
  • ثابت نگهداشتن میلگرد ها
  • فاصله گذار مناسب برای مناطق زلزله خیز و مرطوب

جلوگیری از خوردگی میلگرد ها

قرار گرفتن میلگرد ها در مجاورت هوا و فعل و انفعالات شیمیایی به مرور زمان باعث خوردگی و زنگ زدگی آن ها می شود. همین موضوع می تواند باعث کاهش عمر مفید سازه بتنی شود. از این رو سازندگان برای رفع این مشکل میلگرد ها را با بتن پوشش می دهند. اما ممکن است به مرور زمان عوامل مخربی همچون اکسیژن یا آب های سولفات دار به بتن نفوذ کرده و به میلگرد برسند. در نتیجه باز هم مشکل خوردگی ایجاد خواهد شد.

حال اگر از اسپیسر برای ایجاد فاصله بین بتن و میلگرد استفاده شود این موضوع تا حد زیادی حل شده و روند خوردگی به تعویق می افتد. زیرا این قطعات باعث ایجاد فاصله مناسب بین آرماتور و پوشش بتنی می شوند. همچنین وجود این فاصله گذارها سبب می شود پوشش بتنی به صورت یکنواخت پخش شده و ناهمگون و غیر استاندارد نباشد.

با وجود این قطعات مفید مشاهده می شود برخی سازندگان از اقلامی همچون سنگ، سرامیک، چوب و … برای ایجاد فاصله استفاده می کنند. اما باید بدانید که آن ها به هیچ وجه مناسب نبوده و نمی توانند فشارهای وارده را تحمل کنند.

ثابت نگهداشتن میلگرد ها

یک موضوع مهم در بتن مسلح ثابت ماندن میله گردها در جای خود است. این مشکل وجود دارد که در حین بتن ریزی میلگرد ها حرکت کرده و از جای خود منحرف شوند. اما استفاده از فاصله گذار این مشکل را نیز حل می کند. این قطعه کاربردی و مفید میلگرد ها را ثابت کرده و مانع از حرکت آن ها در حین بتن ریزی می شود. حتی اسپیسر فاصله بین دو میلگرد را نیز حفظ می کند. زیرا فاصله بین میلگرد ها براساس محاسبات خاصی تعیین شده و آن ها نباید خیلی به هم نزدیک یا از هم دور شوند چرا که کوچکترین تغییر می تواند اثرات جبران ناپذیری به جای بگذارد.

فاصله گذار مناسب برای مناطق زلزله خیز و مرطوب

یکی از بهترین قطعات برای بالا بردن استحکام سازه های بتنی اسپیسر است. زیرا همانطور که گفته شد یک پوشش بتنی مناسب ایجاد کرده و میلگرد ها را تثبیت می کند. به همین جهت در کشورهایی مثل ایران یا ژاپن که در خطر وقوع زلزله هستند، بسیار کارآمد است. استفاده از این قطعه در سازه های بتنی به هیچ وجه هزینه اضافی نیست. بلکه برعکس با افزایش عمر بنا، هزینه های آتی را کاهش می دهد.

در مناطق مرطوب نیز استفاده از اسپیسر توصیه می شود. چون در این شرایط  آب و هوایی آرماتور ها بیشتر در معرض زنگ زدگی هستند. اما قرار دادن فاصله گذار می تواند از میله گرد ها در برابر رطوبت محافظت کند.

دیگر فواید استفاده از اسپیسر

به کار بردن فاصله گذار در سازه های بتنی همچون پل، سد، ساختمان های اسکلت بتن و … سرعت انجام عملیات را بالا می برد. ضمن آن که این افزایش سرعت نه تنها باعث افت کیفیت کار نمی شود، بلکه برعکس کیفیت سازه ارتقا نیز می یابد.

اسپیسر در شکل ها مختلف

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران