شما اینجا هستید
دانستنی های ساختمان » انواع پله ها

پله ها یکی از مهمترین اجزای ساختمان هستند ‌که روزانه چندین بار افراد با آن سر و کار دارند و طراحی آن ها می تواند بسیار مفید باشد.
پله و راه پله باید به نحوی ساخته شوند که استفاده از آن ها به آسانی صورت گیرد، علاوه بر آن از ایمنی لازم جهت بالا رفتن و پایین آمدن برخوردار باشند. پلکان یک پل ارتباطی بین دو سطح مختلف است و افراد می توانند با استفاده از آن از یک مکان به مکان دیگر بروند.

انواع پله

در ابتدا با انواع پله ها آشنا می شویم:

پله های  مستقیم

در این نوع پله ها تمام کف پله ها مستطیل شکل اند.
در صورتی که در سازه محدودیت فضایی وجود نداشته باشد می توان پله را یک طرفه اجرا کرد. اگر ارتفاع طبقه از ۷۵/۲ متر بیشتر باشد باید یک پاگرد در وسط پله در نظر گرفته شود. که حداقل عرض پاگرد برابر عرض پله است.

پله دوطرفه با پاگرد وسط و دو بازو

این پله ها از جمله رایج ترین پله ها می باشند که در اکثر ساختمان ها به چشم می خورد. این نوع پله به دلیل دو طرفه بودن فضای زیادی را اشغال نمی کند و اگر عرض کافی باشد می توان برای آن چشم پله نیز در نظر گرفت.

پله ی  دو طرفه با سه بازو و پاگرد وسط

این نوع پله متشکل از دو ردیف پله به عرض کم و یک ردیف پله با عرضی بیشتر می باشد کاربرد این نوع پله در ساختمان هایی است که در آن ازدحام تردد وجود داشته باشد ،مانند مدارس.

پله سه طرفه با دو پاگرد و سه بازو

از این پله در ساختمان هایی که ارتفاع بین طبقات بلند و فضای پله کم است استفاده می شود. هرگاه ارتفاع طبقه یا طول راه پله کم باشد از فضای بین این پله ها می توان برای تعبیه آسانسور استفاده نمود.

پله ی چهار طرفه

اگر برای ساختن پله  محدودیت طولی داشته باشد و امکان ساخت پله ی دوطرفه  وجود نداشته باشد می توان پله را چهار طرفه اجرا کرد. در این صورت عرض زمین مورد نیاز بیشتر از عرض زمین پله ی دو طرفه خواهد بود.

پله ی پیچ

به علت اشغال سطح کم ، از این پل هبه فراوانی استفاده می شود . هیچکدام از کف های پله ها مستطیل شکل نیست  و تماما تغییر یافته اند، کف پله ها تماما دور یک ستون ، که در مرکز پله ها قرار دارد، می پیچد و بالا می رود.

پله مدرن

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران