شما اینجا هستید
خواندنی های افزودنی بتن » بتن نفوذپذی چیست؟

بتن نفوذپذیر یا متخلخل به نوعی بتن خاص گفته می شود که فاصله بین سنگدانه هایش زیاد است. در این نوع بتن فاصله بین سنگدانه ها حتی با سیمان نیز پر نمی شود. زیرا ابعادشان بزرگتر است. به دلیل ساختار سبک و متخلخل، این نوع بتن در همه جا قابل استفاده نیست. بتن متخلخل بیشتر در فضاهای باز مورد استفاده قرار می گیرد.

بتن نفوذپذیر نوعی بتن سبک به شمار می رود. در ساخت این بتن نیز از آب، سنگدانه، سیمان و افزودنی های مجاز بتن استفاده می شود. با این تفاوت که در آن از سنگ های درشت استفاده می گردد. در این بتن سبک ماسه سنگ های ریز تا حد امکان حذف شده است. به علاوه فاصله بین سنگدانه ها نیز افزایش یافته است. فاصله ای که حتی با وجود سیمان پر نمی شود. وجود این فاصله تخلخل و نفوذپذیری بتن را افزایش می دهد. هوا، آب و حتی سرما و حرارت به راحتی در این نوع بتن نفوذ می کنند. اما در مقابل وجود هوای محبوس بیشتر در این بتن آن را به یک عایق مناسب تبدیل کرده است.

معمولا درصد تخلخل در بتن نفوذپذیر بین ۱۵ تا ۲۵ درصد متغیر است. این تغییر ناشی از اندازه سنگدانه و عملیات تراکم است.

از آنجا که در بتن متخلخل فضاهای خالی زیادی وجود دارد باید حتما عملیات ویبره کردن بر روی آن انجام شود. استفاده از مواد افزودنی در این نوع بتن حداقل است. وزن آن نیز نسبت به بتن معمولی کمتر می باشد. همین وزن پایین و تخلخل بالا موجب استفاده از بتن های نفوذپذیر می شود. اما باید در نظر داشته باشید کاربرد آن ها تنها در موارد خاص است.

مزایای بتن متخلخل

بتن نفوذپذیر قابلیت های بسیاری دارد. هر چند بسیاری از مهندسان همچنان در مورد استفاده از آن دچار شک و تردید هستند. زیرا فکر می کنند مقاومت بالایی ندارد. اما آزمایش ها ثابت کرده اند بتن متخلخل مزایای مثبت زیادی دارد که می تواند معایبش را پوشش دهد. از جمله:

  • بتن متخلخل می تواند به ایجاد فضای آکوستیک کمک کند. زیرا این بتن به دلیل وجود هوا بین سنگدانه ها مانند یک عایق صوتی عمل می کند.
  • این بتن از اتلاف انرژی نیز جلوگیری کرده و دوست دار محیط زیست است.
  • بتن نفوذپذیر می تواند مانند یک سد محافظتی برای لایه های زیرین سازه باشد. زیرا از نفوذ مواد آلاینده به آن ها جلوگیری می کند.
  • همانطور که گفته شد آب از بتن نفوذپذیر عبور می کند. از این رو این ماده می تواند به عنوان یک سیستم زهکشی یا انتقال دهنده جریان آب در مکان های مناسب استفاده شود.

کاربردهای بتن نفوذپدیر یا اسفنجی

بد نیست بدانید بتن متخلخل را با نام بتن اسفنجی نیز می شناسند. تمامی این اسامی بر اساس ساختار باز این بتن بر روی آن گذاشته شده است. اما بتن های اسفنجی کجا کاربرد دارند. شاید عده ای تصور کنند بتنی با این ویژگی قطعا برای ساخت و ساز مناسب نیست. ولی اینطور نیست و از بتن متخلخل می توان در موارد ذکر شده ذیل استفاده نمود.

  1. از جمله کاربردهای بتن نفوذپذیر استفاده در روسازی جاده های کم ترافیک، پارکینگ ها و پیاده رو ها است.
  2. استفاده از این بتن می تواند باعث کنترل روان آب های سطحی (ناشی از باران) و تقویت سطح آب های زیرزمینی شود.
  3. در ساخت قسمت های مختلف استخر می توان از بتن اسفنجی بهره برد.
  4. در مواردی که عایق بودن و سبکی یک سازه مهم باشد می توان از بتن نفوذپذیر برای ساخت دیوارهای غیراصلی استفاده نمود.
  5. این بتن برای زیرسازی پیاده رو های پر درخت یا زمین های ورزشی همچون تنیس و فوتبال مناسب است.
  6. برای حوضچه های تصفیه فاضلاب، خاکریز پل و پروژه های ساحلی نیز می توان از بتن متخلخل استفاده نمود.

روسازی جاده ها با بتن متخلخل

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران