شما اینجا هستید
دانستنی های ساختمان » کنترل مقاومت بتن در صنعت ساخت و ساز

کنترل مقاومت بتن، مهم ترین مسئله ایست که در بتن مورد توجه قرار می گیرد. هر چه مقاومت فشاری بتن بیشتر باشد، طول عمر سازه افزایش می یابد. روش های کنترل مقاومت بتن متنوع است، به عنوان مثال بین مقاومت و تخلخل رابطه عکس وجود دارد، یعنی هر چه تخلخل بیشتر باشد مقاومت کم می شود؛ از این رو مهندسان و طراحان باید برای برای بالا بردن مقاومت بتن، میزان تخلخل آن را تنظیم کنند. اما تنظیم این فضاهای خالی به عوامل متعددی بستگی دارد.

آزمایش کنترل مقاومت بتن

روش های کنترل مقاومت بتن

برای کنترل مقاومت بتن باید به عوامل زیر توجه داشت:

  • مصالح به کار رفته در ساخت بتن (نوع سیمان و سنگدانه)
  • مقدار هوای محبوس در بتن
  • نسبت آب اختلاط بتن
  • مواد افزودنی
  • نحوه عمل آوری بتن
  • زمان گیرش بتن
  • دما و درجه حرارت
  • رطوبت

مصالح به کار رفته در ساخت بتن (نوع سیمان و سنگدانه)

کیفیت مواد به کار رفته در ساخت بتن تاثیری مستقیم بر مقاومت آن دارد. مواد اولیه بتن، آب، سنگ دانه های ریز و درشت و آب است. تناسب باید در اندازه ها حفظ شود، به عنوان مثال اگر تمامی سنگدانه های به کار رفته در ساخت بتن درشت باشند نباید انتظار مقاومت عالی داشته باشید.

کنترل مقاومت بتن زمانی امکان پذیر است که مواد اولیه با کیفیت با نسبت های درست مخلوط شوند تا محصول نهایی به بهترین شکل باشد.

مقدار هوای محبوس در بتن

وجود حباب های هوا در بتن امری گریز ناپذیر است. این حباب ها در فضای خالی بین دانه های ماسه ایجاد می شوند. هرچه مقدار این هوای محبوس در بتن بیشتر باشد مقاومت کاهش می یابد، بنابراین برای کنترل مقاومت بتن باید تا حد امکان هوای محبوس یا همان حباب ها را کاهش داد؛ زیرا هوای بیشتر به معنای تخلخل بیشتر است.

البته در مواردی بنابر ضرورت مواد حباب زا به بتن اضافه می شوند، اما قطعا چنین بتن هایی کاربردهای خاصی دارند.

نسبت آب اختلاط بتن

نسبت آب به سیمان در ساخت بتن اهمیت فوق العاده ای دارد. اگر تناسب بین این دو ماده رعایت نشود مقاومت بتن کاهش می یابد. در کل هر چه درصد آب نسبت به سیمان کمتر باشد مقاومت فشاری بتن نیز افزایش می یابد (البته این موضوع به کم کردن بیش از حد آب نیست).

برای جبران کم کردن آب می توان از روان کننده های بتن استفاده کرده و بدین ترتیب کنترل بیشتری روی مقاومت بتن داشت.

مواد افزودنی

کنترل مقاومت بتن از طریق مواد افزودنی نیز امکان پذیر است. افزودنی های کاهنده آب از جمله مواد موثر در افزایش مقاومت بتن هستند، به علاوه کندگیرها یا ابر روان کننده کربوکسیلاتی نیز آهنگ افزایش مقاومت و سخت شدن بتن را کند می کنند و از این طریق بر مقاومت نهایی تاثیر مثبت دارند.

مواد افزودنی همچون پوزولان تخلخل بتن را کاهش می دهند و از این طریق مقاومت بتن، به ویژه مقاومت کششی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند.

نحوه عمل آوری بتن

بعد از آن که سیمان در قالب بتن ریخته می شود باید عوامل موثر بر واکنش های آن از قبیل دما، رطوبت و زمان کنترل شود تا مقاومت افزایش یابد.

زمان گیرش بتن

هر چه زمان عمل آوری بتن طولانی تر باشد مقاومت آن بیشتر است، البته این گفته برای دمای معمولی و محیط مرطوب صادق است.

دما و درجه حرارت

این ماده بعد از قالب ریزی مرتب آبیاری می شود ، زیرا رطوبت باعث شکل گیری بتن هایی مقاوم تر می شود. به عنوان مثال اگر تمامی نسبت ها در دو نوع بتن یکسان باشد، بتنی که در محیط مرطوب عمل آوری شده ۳ برابر مقاوم تر است.

بهترین حالت دمای معمولی است، اما در شرایط اضطراری برای کنترل مقاومت بتن باید با افزودنی های مناسب اثر دما و درجه حرارت را خنثی کرد.

عوامل موثر بر مقاومت بتن

منبع:

https://shop.iccsafe.org/media/wysiwyg/material/9090S15-Sample.pdf

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران