شما اینجا هستید
دانستنی های عمران » بررسی ویژگی‌های فوق روان کننده پلی کربوکسیلاتی

یکی از مهم ترین افزودنی‌های شیمیایی که در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد، فوق روان کننده پلی کربوکسیلاتی است. فوق روان کننده پلی کربوکسیلاتی، یکی از تاثیر گذارترین روان کننده‌های بتن است، که کاربرد زیادی در زمینه صنعت ساخت و ساز دارد. این فوق روان کننده‌ها نسل سوم از مواد فوق روان کننده هستند. مهم‌ترین نکته‌ای که در مواد روان کننده و مواد کاهنده آب تفاوت ایجاد می‌کند، این است که استفاده از فوق روان کننده بتن باعث کاهش مقدار بیش‌تری آب می‌شود. برای بررسی و دریافت قیمت فوق روان کننده بتن میتوانید به سایت های معتبری از جمله کپکو و کپکوکالا مراجعه نمایید.

فوق روان کننده پلی کربوکسیلاتی

مواد فوق روان کننده کربوکسیلاتی چیست؟

مواد فوق روان کننده کربوکسیلاتی از افزودنی‌هایی هستند که بر پایه پلی کربوکسیلات اتر تولید می‌شوند. این مواد افزودنی و روان کننده دارای مزیت‌های فراوانی هستند، و به دلیل داشتن ویژگی‌های فوق العاده و منحصر به فرد، در زمینه‌های مختلف برای ساخت بتن مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این مواد فوق روان کننده کربوکسیلاتی، تاثیر زیادی در خواص بتن، و کاهش شدید آب موجود در بتن دارد. هنگامی که از این مواد فوق روان کننده بتن استفاده می‌شود، ذرات سیمان به خوبی پراکنده می‌شوند و میزان روان بودن بتن به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

مهم‌ترین کاربرد فوق روان کننده کربوکسیلاتی، مربوط به بتن‌های:

 • بتن های خود تراز شونده
 • بتن های خود متراکم شونده
 • در بتن‌هایی که نیاز است میزان آب به حداقل میزان ممکن برسد.
 • بتن‌هایی که میزان اسلامپ با استفاده از سایر مواد روان کننده بتن قابل بهبود نباشد.

در هنگام استفاده از این مواد افزودنی شیمیایی، میزان آب موجود در بتن به مقدار سی درصد کاهش پیدا می‌کند، همچنین با استفاده از این مواد منافذ بتن کم می‌شوند، میزان جذب آب و نفوذ پذیری بتن هم کم خواهد شد در نتیجه دوام و استحکام بتن افزایش می‌یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطاله نمایید.

مقاله: فزودنی بتن چیست؟

کاربرد فوق روان کننده پلی کربوکسیلاتی

برای این که بتوانیم در دماهای بالا، بتن پمپ شده بسازیم، برای حفظ خواص اصلی بتن، بهبود این خواص، ایجاد تغییر در برخی ویژگی‌‌ها و حفظ اسلامپ بتن، از مواد فوق روان کننده پلی کربوکسیلاتی استفاده می‌کنیم.

استفاده از این مواد افزودنی کربوکسیلاتی باعث ایجاد مزیت‌های زیادی می‌شود، به دلیل داشتن این مزیت‌ها کاربردهای فراوان نیز دارند. در ادامه مطلب موارد کاربردی فوق روان کننده کربوکسیلاتی را بررسی می‌کنیم.

استفاده از این مواد فوق روان کننده باعث موارد زیر میگردد:

 • کاهش آب بتن به مقدار قابل ملاحظه‌

این نکته به اثبات رسیده است که استفاده از فوق روان کننده کربوکسیلاتی، باعث کاهش آب بتن در حدود سی درصد می‌شود. این میزان در صورت استفاده بهینه از مواد فوق روان کننده کاهش پیدا می‌کند.

 • حفظ مقدار اسلامپ بتن به مقدار زیاد

مقدار اسلامپ بتن در صورتی که به اندازه دویست و بیست میلی متر باشد، کارکرد مناسبی خواهد داشت. هنگامی که این مواد افزودنی به بتن اضافه می‌شوند، خاصیت اسلامپ در حدود یک ساعت حفظ می‌شود. در این مدت قابلیت پمپاژ بتن در سطح عالی خواهد بود.

 • دوام و ماندگاری بالای بتن

به این دلیل که میزان کلرید و مواد قلیایی بتن کم است، احتمال انقباض و ایجاد ترک خوردگی در بتن، با استفاده از مواد افزودنی فوق روان کننده، کاهش پیدا می‌کند. در این مواد افزودنی مقدار هوا و ساختار پودری به گونه‌ای طراحی شده است، که باعث ایجاد دوام و ماندگاری در بتن می‌شود.

 • عدم آسیب رسانی به محیط زیست

این ویژگی باعث می‌شود که تولید مواد فوق روان کننده بتن، به تولید سبز نیز نسبت داده شود. فرمالدهید، نفتالین صنعتی، و استون در طول فرآیند تولید مواد فوق روان کننده استفاده نمی‌شوند، این فرآیند بدون حرارت و اتوماتیک انجام می‌شود. همه این دلایل باعث می‌شوند که مواد فوق روان کننده کربوکسیلاتی، در فرآیندی پاک و به اصطلاح سبز تولید شوند.

 • ایمنی بالای مواد فوق روان کننده بتن بر پایه پلی کربوکسیلات

این مواد افزودنی روان کننده غیر سمی هستند، اشعه رادیو اکتیو ندارند و غیرقابل اشتعال می‌باشند. این مواد شیمیایی برای محیط‌های داخلی و خارجی ایمن هستند، در هنگام مصرف هیچ آسیبی برای مصرف کننده و محیط زیست نخواهند داشت. هیچ گونه فرمالدهید، مواد معطر سمی و مضر، و مواد پسماند هنگام استفاده از این مواد فوق روان کننده ایجاد نمی‌شود.

تکنولوژی مربوط به فرآوری این مواد در حال پیشرفت است. این افزودنی‌ها به طور تخصصی طراحی و تولید می‌شوند، در ترکیب آن‌ها از پلی کربوکسیلات اصلاح شده استفاده می‌شود. این مواد شیمیایی در بتن‌های ویژه و امور تخصصی ساخت و ساز، کاربرد زیادی دارند. برای مثال برای بتن‌های خود متراکم شونده و خود تراز شونده از فوق روان کننده‌هایی که بر پایه پلی کربوکسیلات هستند، استفاده می‌شود. فوق روان کننده پلی کربوکسیلاتی، در کارگاه‌های حساس مورد استفاده قرار می‌گیرد، در این کارگاه‌ها اغلب افت اسلامپ بتن، با سایر فوق روان کننده‌ها قابل تنظیم نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطاله نمایید.

مقاله: بررسی مزایای استفاده از افزودنی روان کننده بتن

مزایای فوق روان کننده پلی کربوکسیلاتی

مزایای فوق روان کننده پلی کربوکسیلات عبارتند از:

 •  فوق روان کننده بتن پلی کربوکسیلاتی، باعث می‌شود میزان روان بودن بتن افزایش یابد.
 • این مواد تاثیر زیادی بر اسلامپ بتن دارند و مقدار اسلامپ بتن را کنترل می‌کنند.
 • میزان عملکرد مواد فوق روان کننده که بر پایه پلی کربوکسیلات تولید می‌شوند، در کنترل و افزایش میزان کارکرد بتن، در مقایسه با سایر مواد روان کننده بتن که استفاده می‌شوند، بیش‌تر است.
 • هنگامی که از این نوع مواد فوق روان کننده بتن استفاده می‌شود، این امکان وجود دارد که نسبت آب به سیمان بتن، در حدود سی درصد کاهش پیدا کند.
 • استفاده از مواد افزودنی فوق روان کننده کربوکسیلاتی بتن، این قابلیت را دارند که عیار سیمان را کاهش دهند.
 • هنگامی که از این مواد افزودنی استفاده می‌شود، از آب انداختن بتن، جدا شدن سنگدانه‌های بتن، پراکنده شدن بتن به طور قابل توجهی جلوگیری می‌شود.
 • استفاده از این نوع فوق روان کننده بتن، به این دلیل که در بتن به راحتی ترکیب می‌‌شوند، مزیت‌های زیادی دارد. افزایش سرعت کار، راحتی استفاده از بتن از جمله این موارد است.
 • این مواد فوق روان کننده بتن، این قابلیت را دارند که با به کارگیری آن‌ها بتن‌هایی ساخته شود که نسبت آب به سیمان آن‌ها حدود سه دهم و چهار دهم درصد باشد.
 • در هنگام به کارگیری این افزودنی‌ها، قبل از گیرش اولیه بتن میزان سیالیت بتن به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.
 • در صورت استفاده از این فوق روان کننده‌ها، این امکان وجود دارد که بدون ویبره بتن خود تراکم شونده تولید شود.
 • فوق روان کننده‌های کربوکسیلاتی میزان دوام، استحکام، مقاومت و کارایی بتن را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
 • در صورتی که این فوق روان کننده مورد استفاده قرار بگیرد، مقدار استهلاک پمپ بتن  در هنگام انجام بتن ریزی  کاهش پیدا می‌کند.
 • مواد فوق روان کننده با انواع سیمان‌های پرتلند و سیمان‌های SRC سازگار هستند، و به همین دلیل در موارد مختلف در ترکیب انواع بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • با استفاده از فوق روان کننده کربوکسیلاتی، امکان تولید بتن اکسپوز یا خوش‌نما وجود دارد.
 • این مواد قابلیت این را دارند که با سایر فوق روان کننده‌ها، از جمله میکروسیلیس و دیگر مواد پوزولانی به طور هم زمان مورد استفاده قرار بگیرند.
 • فوق روان کننده بتن بر پایه پلی کربوکسیلات، باعث افزایش میزان مقاومت فشاری بتن می‌شود.
 • عوامل زیادی باعث کاهش کیفیت بتن می‌شوند، از جمله این عوامل درز سرد است، با استفاده از فوق روان کننده بتن کربوکسیلاتی این عامل آسیب زا ایجاد نمی‌شود.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران