شما اینجا هستید
دانستنی های عمران » خصوصیات انواع فوق روان کننده بتن چیست؟

انواع فوق روان کننده‌ بتن، از جمله مهم‌ترین افزودنی‌های شیمیایی هستند که به منظور ایجاد تغییر و بهبود خواص بتن، مورد استفاده قرار می گیرند. فوق روان کننده‌ بتن با توجه به تاثیر مهمی که در زمینه ساخت و ساز دارند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

بتن از جمله مهم‌ترین مصالح ساختمانی است، که در حساس‌ترین جاهای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مواد افزودنی در انواع مختلف تولید می‌شوند و در بازار در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرند.

از آن جایی که تکنولوژی تولید این مواد افزودنی هر روز در حال پیشرفت است، کسب اطلاعات در مورد این مواد روان کننده و چگونگی استفاده از آن‌ها نیز اهمیت دارد. این مواد افزودنی به چند گروه تقسیم می‌شوند،‌ و هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. عملکرد این مواد افزودنی نیز با توجه به ویژگی‌هایی که دارند متفاوت است.در این مقاله سعی بر آن داریم به بررسی انواع فوق روان کننده بتن بپردازیم . برای کسب اطلاعات درباره قیمت فوق روان کننده بتن میتوانید با مشاوران و متخصصان فنی شرکت معتبر کپکوکالا در تماس باشید.

انواع فوق روان کننده بتن

 فوق روان کننده بتن چیست؟

از فوق روان کننده بتن برای افزایش روانی و کارپذیری بتن تازه استفاده می شود. در نهایت محصولی که به دست می آید نوعی بتن روان و نسبتاً محکم است. انواع فوق روان کننده بتن کمک می کند تا آب با رنج بالا کاهش یابد. بتن به دست آمده کارایی بالاتری دارد و شرایط استفاده از آن بدون نیاز به ویبراسیون و یا فشرده سازی نیز فراهم می شود.

میزان تاثیری که فوق روان کننده بتن روی مقاوم سازی سازه های بتنی می گذارد بر اساس میزان و عیار سیمان و اسلامپ اولیه بتن مشخص می شود. بتن روان نسبت به بتن معمولی میزان هوازایی بیشتری دارد. تحقیقات اینطور نشان می دهد که در مناطق مرطوب عملکرد ضعیف تری در این راستا دیده می شود.

انواع فوق روان کننده‌ بتن شامل چه مواردی هستند؟

فوق روان کننده‌ بتن در انواع مختلف طراحی و تولید می‌شوند. این فوق روان کننده‌ها شامل:

 • فوق روان کننده‌های کربوکسیلاتی
 • فوق روان کننده‌های نفتالینی
 • فوق روان کننده‌های لیگنوسولفوناتی

این سه گروه از فوق روان کننده‌ها، مورد استفاده قرار می گیرند تا کیفیت و ویژگی‌های بتن را بهبود ببخشند. همچنین استفاده از فوق روان کننده بتن باعث می‌شود که هنگام ساخت بتن، از آب کم‌تری استفاده شود.

فوق روان کننده بتن تنوع زیادی دارد که انواع رایج آن لیگنو سولفوناتهای اصلاح شده، پلی نفتالن سولفونناتها، پلی ملامین فرمالدئید سولفوناتها و پلی کربوکسیلاتها می باشند. خصوصیاتی که این ترکیبات می توانند در بتن ایجاد کنند عبارتند از:

 1. افزایش روانی بتن
 2. کاهش میزان نسبت آب به سیمان و افزایش مقاومت بتن
 3. افزایش روانی بتن و کاهش نسبت آب به سیمان بطور همزمان

مکانیسم عمل فوق روان کننده بتن کربوکسیلاتی

در فوق روان کننده بتن کربوکسیلاتی علاوه بر دافعه الکتریکی، دافعه فضائی هم بین ذرات سیمان ایجاد می شود که به همین دلیل قدرت روان کنندگی بالاتری نسبت به انواع دیگر دارند.

فوق روان کننده بتن سبب جذب سطحی مواد افزودنی مواد بدون آب می شود و تغییرات سطحی مواد سیمانی را شکل می دهد. این محصول کمک می کند تا یک لایه نیمه سنگین روی دانه های سیمان ایجاد شود. فوق روان کننده بتن کمک می کند تا حالت روانی بتن حفظ شود و در این زمینه ساختار مهمی مطرح است که باید به دقت ارزیابی شود. اگر به خاصیت میکروسیلیس ها دقت کرده باشید روان کننده های بتن نیز در این گروه قرار دارند. این فوق روان کننده توسط اسپیسر پلاستیکی اجرا می شوند.

در استفاده از فوق روان کننده بتن باید دستکش و عینک ایمنی استفاده شود و اصول ایمنی نیز به دقت رعایت شود.

مواد ساخت افزودنی های فوق روان کننده بتن

برای ساخت مواد افزودنی فوق روان کننده، از انواع مواد زیر استفاده می‌شود:

 • آلی

عمده‌ترین عناصری که برای تولید مواد افزودنی فوق روان کننده بتن مورد استفاده قرار می گیرند، مواد آلی هستند، این مواد آلی موجود در ترکیب فوق روان کننده، باعث مهار شدن اسیدهای هیدروکسید کربوکسیلیک سیمان می‌شوند.

 • شیمیایی

استفاده از مواد فوق روان کننده بتن، باعث می‌شود که ترک‌های موجود در بتن به طور قابل توجهی کاهش پیدا کنند.

هنگامی که از مواد فوق روان کننده بتن استفاده می‌شود، بتن حاصل:

 • سیال است
 • روانی بالا
 • استحکام و انسجام
 • یک پارچگی

در ترکیب فوق روان کننده‌های بتن، عناصری موجود هستند که خاصیت روان کننده دارند. این عناصر باعث می‌شوند در حدود پانزده درصد مصرف آب، برای ساخت بتن کاهش پیدا کند.

استفاده از این مواد افزودنی باعث می‌شود که بتن مستحکم، مقاوم و دارای میزان روانی بالایی باشد. هر چه میزان یکنواختی در بتن بیش‌تر باشد کیفیت آن نیز بیش‌تر می‌‌شود و استفاده از آن آسان‌تر خواهد بود.

بدون استفاده از فوق روان کننده بتن، به احتمال زیاد :

 • دانه‌های سیمان به خوبی ترکیب نمی‌شوند .
 • روان سازی بتن به خوبی صورت نمی‌گیرد.

برای افزایش کارآیی بتن، باید میزان روانی بتن زیاد باشد، به همین دلیل استفاده از فوق روان کننده بتن از موارد ضروری در ساخت بتن است.

گروه های مهم انواع فوق روان کننده بتن چیست؟

در ادامه مطلب بیش‌تر درمورد خصوصیات انواع فوق روان کنند‌ه‌ بتن خواهیم فهمید. فوق روان کننده‌‌های بتن به چند گروه مهم تقسیم می‌شوند. هر یک از این فوق روان کننده‌ها، مزیت‌های مخصوص دارند.

 1. گروه اول فوق روان کننده بتن نوع A است، این فوق روان کننده بتن دارای خاصیت کاهندگی آب در بتن است.
 2. گروه دوم فوق روان کننده بتن نوع D است، این نوع فوق روان کننده‌ها باعث تاخیر در گیرش بتن می‌شوند و کاهش آب در بتن را نیز به همراه دارند.
 3. گروه سوم فوق روان کننده بتن نوع E است، این نوع فوق روان کننده باعث زودگیری در بتن و هم چنین کاهش آب می‌شود.

برای مطالعه بیشتر در ارتباط با پر کاربردترین نوع افزودنی فوق روان کننده بتن، مقاله زیر را مطالعه نمایید.

مقاله: بررسی ویژگی‌های فوق روان کننده پلی کربوکسیلاتی

عملکرد انواع فوق روان کننده‌ بتن

استفاده از فوق روان کننده‌ها باعث می‌شود که:

 • اسلامپ بتن تازه، به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.
 • هم چنین استفاده از مواد فوق روان کننده بتن میزان کارکرد بتن را افزایش می‌دهد.
 • فوق روان کننده باعث می‌شود که مقدار زیادی از آب بتن کاهش پیدا کند، به همین دلیل این مواد افزودنی به عنوان کاهنده آب با قدرت بالا هم شناخته می‌شوند.
 • زمانی که بتن به اندازه کافی و استاندارد روان باشد، کارایی آن نیز افزایش می‌یابد.
 • از این بتن به دلیل عدم نیاز به فرآیند فشرده سازی، و به دلیل نداشتن آب انداختگی به راحتی می‌توان استفاده کرد.
 • هم چنین ذرات این بتن به طور یکنواخت ترکیب شده و هیچ گونه پراکندگی در بین ذرات سیمان وجود نخواهد داشت.
 • مواد فوق روان کننده باعث ایجاد این مزیت‌ها در بتن می‌شوند.

هنگامی که بتن به اندازه کافی روان باشد، این قابلیت را دارد که در مقاطع باریک و برای لوله‌های زیر آب از آن استفاده شود. از دیگر عملکردهای مهم بتن روان، این است که هزینه‌های مربوط به بتن ریزی کاهش پیدا می‌کند و فرآیند بتن ریزی به راحتی قابل انجام خواهد بود.

استفاده از فوق روان کننده بتن اسلامپ بتن را به مقدار زیادی افزایش می‌دهد، به طوری که اگر اسلامپ بتن به مقدار هفتاد و پنج میلی متر باشد، اضافه شدن این افزودنی باعث می‌شود تا بالای دویست میلی متر اسلامپ بتن افزایش پیدا کند. هنگامی که مقدار اسلامپ بتن به حدود صد و نود میلی متر می‌رسد به آن بتن روان گفته می‌شود. استفاده از این مواد فوق روان کننده در عین حال که باعث بهبود خواص بتن می‌شود، خواص اصلی بتن را نیز حفظ خواهد کرد.

افزودنی‌های فوق روان کننده اغلب در :

 • محل ساخت بتن، مورد استفاده قرار می گیرند.
 • این روان کننده‌ها در مقایسه با مواد کاهنده آب، تاثیر بیش‌تری در ساخت بتن روان دارند.
 • هنگامی که این مواد به ترکیب بتن اضافه می‌شوند، به مدت نیم ساعت تا یک ساعت، تاثیر آن‌ها در بتن دوام دارد.

بعد از این زمان متاسفانه اسلامپ و روانی بتن کاهش پیدا می‌کند. دما و شرایط آب و هوایی که بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد، در دوام اسلامپ بتن تاثیر می‌گذارد.

اشکال تولیدی فوق روان کننده های بتن

فوق روان کننده‌های بتن به شکل زیر استفاده می‌شوند.

 • مایع
 • پودر

با توجه به این که ترکیب شیمیایی این افزودنی‌ها به چه شکل هستند، و به چه میزان مورد استفاده قرار می گیرند، و شرایط واکنش این افزودنی‌ها با دیگر عناصر موجود در ترکیب بتن، زمان گیرش بتن تغییر می‌کند. به همین دلیل در برخی موارد باعث افزایش سرعت گیرایی بتن می‌شوند، و در برخی موارد دیگر سرعت گیرایی بتن را کاهش می‌دهند.

با توجه به این که عیار سیمان چقدر است، و میزان اسلامپ اولیه‌ی بتن چه مقدار است، تاثیر مواد فوق روان کننده برای مقاوم سازی انواع سازه‌ها متفاوت است. میزان هوازایی بتن روان در مقایسه با بتن معمولی، بیش‌تر است. به دلیل این ویژگی متفاوت در بتن معمولی و بتن روان، در مناطق مرطوب استفاده از بتن روان با کارایی بیش‌تری همراه خواهد بود. در مناطق سردسیر نیز استفاده از بتن روان، با نسبت کم آب به سیمان، بازدهی بالاتری خواهد داشت.

مزایای انواع فوق روان کننده‌ بتن

فوق روان کننده‌ها با توجه به ترکیب‌های خاصی که دارند، در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. سرعت کار با بتن، و هم چنین کیفیت بالای بتن ریزی به استفاده از این مواد فوق روان کننده بستگی دارد.

یکی از مشکل ترین موارد استفاده از بتن، ساخت بتن در هوای سرد است. در هوای سرد بتن دچار انقباض می‌شود، میزان روانی بتن کاهش پیدا می‌کند و استفاده از آن سخت خواهد بود. استفاده از فوق روان کننده بتن باعث می‌شود که بتن در هوای سرد با کیفیت بالایی تولید شود. مواد فوق روان کننده بتن به شکل‌های مختلف استفاده می‌شوند، این مواد افزودنی به شکل بتنی و پیش ساخته مورد استفاده قرار می گیرند.

هنگامی که از این مواد افزودنی استفاده می‌شود، بتن برای ساخت سازه‌های مستحکم، ساخت کف و سقف محکم و با دوام، استفاده می‌شود. هم چنین این مواد برای ساخت میکروسیلیسون قابل کاربرد هستند.

برای مطالعه بیشتر در ارتباط با مزایای استفاده از افزودنی روان کننده بتن، مقاله زیر را مطالعه نمایید.

مقاله: بررسی مزایای استفاده از افزودنی روان کننده بتن

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران