شما اینجا هستید
دانستنی های ساختمان » جلوگیری از کاهش دوام بتن

مسئله ای که مهندسان سازه و ناظران پروژه بسیار بر روی آن حساس هستند، مسئله ی جلوگیری از کاهش دوام بتن است.

با وجود تاکید آیین نامه بتن ایران و مبحث نهم بر روی اجرای صحیح سازه های بتنی، همواره نکته های ریزی وجود دارد که برای جلوگیری از این مسئله باید به آن ها توجه داشت. جلوگیری از کاهش دوام بتن به مرور زمان به بازگشت سرمایه و از طرف دیگر به جلوگیری از دیگر ناپایداری های سازه ای مانند ترک های سطح بتن، منجر خواهد شد. برای همین توصیه ی اکید ما این است که در مرحله های آغازین ساخت و ترکیب مواد بتن به اصول صحیح توجه ویژه شود.

شرایطی که در آن مصالح مختلف با هم ترکیب می شوند، نوع مصالح و کیفیت آن ها و یا در معرض بودن آلودگی از جمله موارد تاثیر گذار بر دوام بتن هستند. در ادامه موارد موثر بر دوام بتن و راه های جلوگیری از کاهش دوام بتن را برایتان شرح خواهیم داد.

جلوگیری از کاهش دوام بتن

بررسی راه های جلوگیری از کاهش دوام بت

با توجه به آبا (آیین نامه بتن ایران)، مواد مصرفی بتن که از الک نمره ۲۰۰ رد می شوند، باید به میزان سه و پنج درصد برای بتن های معمولی و تحت سایش به کار رود. این مواد در کارایی و دوام بتن تاثیر دارند. با زیاد شدن این مواد مصرفی (رس و شیل) در ترکیب بتن، باید در مرحله آزمون اسلامپ، آب بیشتری به سیمان اضافه کرد که موجب افزایش نسبت آب به سیمان و کاهش دوام بتن خواهد شد. برای حفظ دوام بتن باید حتما ترکیب اختلاط صحیح را زیر نظر متخصصان و در کارگاه انجام داد.

  • عناصر مخرب مانند کلریدها و سولفات ها باید محدود و کنترل شوند.
  • آزمون های مورد نیاز بتن باید زیر نظر متخصصان این زمینه انجام شود، از جمله میزان رطوبت سنگدانه ها که در جلوگیری از کاهش دوام بتن بسیار موثر است.
  • وضعیت آرماتورها: برای جلوگیری از کاهش دوام بتن بهتر است حتما ویژگی های فولاد مصرفی در بتن مسلح را مطابق با آیین نامه ها و نقشه های سازه ای تعیین کنید. میزان کم زنگ زدگی فولاد اگر در طول فولد ثابت و کم باشد، اشکال ندارد اما اگر ضخامت و میزان این زنگ زدگی زیاد بود، آن را استفاده نکنید.
  • به کار بردن تارهای میلگرد حرارتی در بتن مسلح به حفظ دوام بتن منجر می شود. چرا که این میلگردها از ترک خوردن فولاد در مرور زمان و به سبب اختلاف های حرارتی، جلوگیری می کند و این دوام و طول عمر بتن را افزایش می دهد.
  • نوع سیمان مصرفی باید مطابق با آیین نامه ها باشد. تیپ سیمان و عیار آن دقیقا باید مطابق با محاسبات مهندس سازه باشد. برای حفظ دوام بتن، سیمان باید در شرایط محیطی مختلف، سازگاری و کارایی داشته باشد.
  • استفاده از سیمان پوزولانی برای افزایش دوام و کاهش خوردگی بتن بسیار مفید است.

در کنار این ها باید بسیار به منطقه و آب و هوای بتن ریزی نیز توجه داشته باشید، بر طبق آیین نامه نظام مهندسی، بتن ریزی در دمای زیر ۵ درجه سانتی گراد ممنوع است.

افزایش دوام بتن

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران