شما اینجا هستید
دانستنی های عمران » بررسی مزایای استفاده از افزودنی روان کننده بتن

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌های مربوط به ساختمان سازی، مصالح مورد استفاده در این صنعت نیز با فناوری جدید تولید می‌شوند. یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی که از آن در موارد مختلف استفاده می‌شود، بتن است. یکی از مواد شیمیایی که به بتن اضافه می‌شود، همینطور میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله روان کننده بتن چیست؟ را در سایت کپکو مشاهده بفرمایید. افزودنی روان کننده بتن است. استفاده از روان کننده در بتن باعث بهبود خواص آن می‌شود. در مقاله امروز سعی داریم به بررسی مزایای استفاده از روان کننده در بتن پردازیم:

 

افزودنی روان کننده بتن

افزودنی روان کننده بتن چیست؟

افزودنی روان کننده در بتن، یکی از مهم ترین افزودنی‌های شیمیایی است که در صنعت ساخت و ساز، از آن در موارد مختلف استفاده می شود. این مواد افزودنی خواص زیادی دارد و باعث بهبود کیفیت بتن می‌شود.

روان کننده بتن برای موارد زیر به بتن اضافه میگردد:

 • نرم کردن خمیر بتن،
 •  ایجاد خاصیت شکل پذیری در بتن

افزودن روان کننده در هنگام ساخت بتن به مواد موجود در ترکیب آن:

 1. خاصیت چسبندگی بتن از بین می‌رود.
 2. کار کردن با بتن آسان‌‌تر شود.
 3. اصطکاک بین بتن و سطح مورد نظر از بین می‌رود.

اضافه کردن روان کننده به ترکیب مواد اولیه ساخت بتن باعث می‌شود:

 • شرایط کار کردن با بتن، راحت‌تر شود.

در مواردی که لازم است از بتن استفاده کنیم، مهم ترین معیارها در انتخاب بتن سیال بودن و کارایی بالای آن است، اضافه کردن روان کننده به بتن این ویژگی‌های مهم را ایجاد می‌کند.

اشکال مختلف روان کننده بتن

روان کننده بتن در اشکال مختلف به بتن اضافه می‌شود.، این افزودنی شیمیایی به شکل:

 • پودر
 • مایع

زمان استفاده از  روان کننده بتن در بتن

افزودنی روان کننده خواص بتن را بهبود می‌دهد و کارایی آن را بالا می‌برد.

 • زمانی که مواد اولیه بتن را مخلوط می‌کنیم، می توانیم از مواد شیمیایی روان کننده نیز استفاده کنیم.
 • قبل از سفت شدن خمیر، روان کننده را به آن اضافه کنیم.

از مهم‌ترین خواص مواد روان کننده بتن، این است که آب بتن را کاهش می‌دهند بدون این که اسلامپ بتن دچار تغییر شود. از طرف دیگر این مواد این قابلیت را دارند که اسلامپ بتن را افزایش دهند ولی در مقدار آب هیچ تغییری ایجاد نکنند. با توجه به مزیت‌های فراوانی که این مواد دارند، امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

این مواد افزودنی پرکاربرد که در صنعت ساختمان سازی جایگاه ویژه‌ای دارند، به عنوان کاهنده آب نیز مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد در کنار این مورد که آب بتن را کاهش می‌دهند، اسلامپ را ثابت نگه می‌دارند و در نتیجه مقاومت بتن زیاد می‌شود. همچنین هنگامی که لازم باشد سیمان کم استفاده شود، اسلامپ افزایش یابد در حالی که میزان آب را زیاد نکنیم، اهمییت مواد روان کننده بتن بیش‌تر به چشم می‌خورد.

دسته بندی اصلی روان کننده بتن

روان کننده‌ها دارای سه گروه اصلی هستند؛

 • روان کننده معمولی
 • روان کننده کند‌گیر کننده
 • روان کننده تند‌گیر کننده  بتن

در حالت‌های مختلف تازه ساخته شده و خمیری شکل، به نوع متفاوت تحت تاثیر مواد روان کننده قرار می‌گیرد. برای مثال بتن خمیری شکل با اضافه شدن مواد روان کننده، ویژگی‌های پرداخت، جمع شدگی و گیرایی آن تحت تاثیر مواد روان کننده قرار می‌گیرند.  وقتی بتن تازه ساخته شده باشد، ویژگی‌های آن مثل پمپ پذیری خواص فیزیکی، و کارایی تحت تاثیر مواد روان کننده بتن قرار می‌گیرند.

انواع افزودنی روان کننده در بتن

افزودنی‌های شیمیایی که تحت عنوان روان کننده وارد بازار می‌شوند، در سه گروه اصلی تولید می‌شوند. این سه گروه مهم شامل موارد زیر هستند:

 • نسل اول روان کننده بتن

روان کننده‌های نسل اول، از سری روان کننده‌هایی هستند که مهم ترین ماده اولیه برای تولید آن ها لیگنوسولفونات است. از این روان کننده‌ها، برای مواردی استفاده می‌شود که نیاز داریم مقدار زیادی آب را در بتن کاهش دهیم.

 • نسل دوم فوق روان کننده‌های بتن

نسل دوم روان کننده‌ها؛ این سری از مواد روان کننده در بتن  فوق روان کننده هستند. میزان قدرت این مواد روان کننده در مقایسه با میزان عملکرد نسل اول، بیش‌تر است و در صنعت ساخت و ساز از آن‌ها استفاده می‌شود. در کنار مزیت‌هایی که استفاده از فوق روان کننده به وجود می‌آورد معایبی هم وجود دارد. به دلیل حساسیتی که استفاده از فوق روان کننده‌ها دارد، باید از شیوه مصرف این مواد افزودنی آگاهی کسب کنید. هنگام ترکیب این موارد روان کننده ممکن است خواص آن‌ها بر اثر واکنش‌های ناخواسته از بین بروند. از دیگر معایب استفاده از روان کننده‌های نسل دوم، این است قابلیت حفظ خواص بتن در طولانی مدت را ندارند.

 • نسل سوم ابر روان‌ کننده بتن

ابر روان کننده‌ها که نسل سوم افزودنی‌های روان کننده در بتن هستند، بر پایه‌ی کربوکسیلات‌ها تولید می‌شوند و در اختیار مشتری قرار می گیرند. میزان کارایی این افزودنی‌ها در مقابل سایر روان کننده‌ها بیش‌تر است. این روان کننده‌ها در کنار این که با اقتصادی‌ترین قیمت وارد بازار می‌شوند، مزیت‌های زیادی دارند. استفاده از این روان کننده‌ها از افت اسلامپ جلوگیری می‌کند. وجود ابر روان کننده‌ها در ترکیب بتن از خمیر شدن ملات جلوگیری می‌کند، باعث می‌شود حباب سازی در بتن کاهش پیدا کند. علاوه بر این موارد که ذکر شد، استفاده از ابر روان کننده‌ها باعث بهبود خاصیت پمپ پذیری بتن می‌شود، کارایی بتن را افزایش می‌دهد که باعث راحت شدن  استفاده از بتن  می‌شود و سرعت ساخت و ساز را بالا می‌برد.

مزایای استفاده از افزودنی روان کننده بتن

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بتن با کیفیت، داشتن خواص مکانیکی با کارایی بالا است. برای این که به این ویژگی دست پیدا کنیم باید نسبت آب و سیمان‌ را کنترل کنیم. هر چه این نسبت کم‌تر باشد ویژگی‌های مکانیکی بتن بهبود خواهد یافت.

از مهم‌ترین مزیت‌های مواد روان کننده این است که نسبت آب و سیمان بتن را تنظیم می کنند. در نتیجه استفاده از این مواد روان کننده، مقاومت بتن نیز افزایش خواهد یافت و نفوذ پذیری آن در برابر آب کم می‌شود.

وقتی در ترکیب بتن از مواد روان کننده استفاده می‌شود، بتن در برابر عوامل زیر مقاوم می‌ماند:

 • خشک شدن
 • ذوب شد
 • یخ زدن
 • رطوبت زیاد

از مهم‌ترین ویژگی‌های بتن، این است که باید سیال و شکل پذیر باشد.‌ با داشتن این ویژگی‌ها کارایی بتن افزایش می‌یابد، استفاده از روان کننده باعث ایجاد این ویژگی‌ها می‌شود.

وقتی از مواد روان کننده بتن استفاده می‌شود، میزان حرارت هیدراتاسیون کاهش می‌یابد و کیفیت بتن افزایش می‌یابد. برای تولید انواع مواد روان کننده، از مواد و عناصر مختلف استفاده می‌شود. هر یک از این روان کننده‌ها با توجه به ترکیب خاصی که دارند، بر میزان گیرایی بتن تاثیر می‌گذارند.

هرچه میزان آب موجود در بتن کم‌تر شود، اسلامپ آن زیاد‌تر می‌شود در نتیجه بتن دوام بیش‌‌تر می‌یابد. کم شدن آب بتن به عوامل مختلف از جمله؛ نوع سیمان، میزان خاکستر بادی و روباره، مقدار هوا، شیوه استفاده از روان کننده‌ در بتن ، نسبت آب و سیمان، و نوع سنگدانه‌های سیمان بستگی دارد. کاهش تخلخل در بتن میزان نفوذپذیری آن را نیز کم می‌کند، استفاده از روان کننده‌ها باعث کاهش تخلخل می‌شود. وقتی از روان کننده استفاده می‌شود، این امکان به وجود می آید که عیار سیمان را کاهش دهیم، در نتیجه نفوذ پذیری بتن کم می‌شود. در نهایت با این توصیفات مواد روان کننده باعث می‌شوند بتن، مقاوم، با کیفیت بالا، نفوذ ناپذیر شود و کارایی آن افزایش یابد. یکی دیگر از محصولات افزودنی بتن ضد یخ بتن است که این محصول هم در سایت کپکو کالا موجود است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران