شما اینجا هستید
دانستنی های ساختمان » ملات خشک چیست؟

ملات خشک، ترکیبی است از سیمان و سنگدانه و مواد افزودنی شیمیایی می باشد و براساس محصول موردئنظر درصد ترکیب شان متفاوت است.

انواع روش ساخت ملات

انواع روش ساخت ملات

ملات به سه روش قابل انجام است که در ادامه به شرح هر کدام خواهیم پرداخت.

  1. روش سنتی
  2. ملات تر
  3. ملات خشک

روش اول (روش سنتی)

در روش سنتی میزان ترکیبات به درستی مشخص نیست و محصول نیز کیفیت چندانی ندارد و سبب کمتر شدن عمر سازه می گردد.

در روش اول انواع مواد اولیه به صورت جداگانه به محل کارگاه ساختمانی حمل می شوند و در آنجا به صورت سنتی و بدون دقتی با یکدیگر ترکیب می شوند.

همچنین سرعت پایین اجرا و هزینه پرسنل زیاد است و مورد استفاده قرار می گیرند، اما ملات خشک به دلیل مزایای بالایی که دارد و سهولت مصرفش  اندودهای داخلی یا بیرونی ساختمان انواع ملات های بنایی کف سازی متنوع است.

تولید کننده ها باید روش ساخت و مدت زمان مخلوط کردن نوعه کاربرد شامل مقدار آب لازم برای دستیابی به روانی مورد نیاز، عمر کارایی، نحوه اختلاط دستی یا مکانیزه را قید نمایند.

روش دوم (ملات تر)

روش دوم که به نام ملات تر شناخته می شود، ملات ها در کارگاه هایی با مخلوط کردن مواد اولیه تهیه می شوند و این ملات ها قبل از حمل به سمت کارگاه های ساختمانی تحت نظر آزمایشگاه کنترل کیفیت کارگاه سازنده ملات تر است.

این روش برای استفاده در حجم های بالا مقرون به صرفه است و معمولا در ساخت پی ساختمان ها، ستون ها، سقف بکار می رود .

در این روش میکسرها وظیفه حمل ملات را برعهده دارند. مشکل دیگر این روش آن است که می بایست فاصله پر کردن میکسر تا استفاده در محل کارگاه ساختمانی کم باشد (حدود یکساعت) تا خاصیت های ملات تر از بین نرود و ملاتی استاندارد مورد استفاده قرار گیرد، ولی در شهرهایی مانند تهران که ترافیک زیادی دارد رعایت این شرط بسیار مشکل است و یا در بسیاری از شهرها و به ویژه روستاهای کشور ایران کارگاه ساخت ملات با محل ساخت ساختمان از نظر زمانی و مکانی اختلاف زیادی داشته باشد که عملا استفاده از ملات تر را غیر عملی می سازد.

روش سوم(ملات خشک)

در روش سوم که به ملات خشک معروف است مواد اولیه در کارخانه تحت نظارت های دقیق پیمانه و با یکدیگر ترکیب می شود و تحت نظارت های دقیق قرارگرفته و بصورت خشک در پاکت و یا فله با پر کردن سیلو تولید شده و در محل کارگاه به هر مقدار مورد نظر با نسب معین  از آب ترکیب می شود و بکار گرفته می شود.

ملات خشک

مزایای ملات خشک

ملات خشک مزایای فراوانی از جمله موارد زیر را دارا می باشد:

  • عدم هدر رفت سیمان، به این علت که در کارخانه تحت کنترل کیفیتی قرارگرفته و از نظر سرعت و ارتقای کیفیت به علت نظارت دقیق درسطح بالایی است.
  • در برابر ضربه و چسبندگی مقاومت بالایی دارد.
  • به علت عدم حمل و نقل و نگهداری از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است.
  • ملات خشک در کارخانه تولید شده و به صورت پک به ساختمان انتقال داده می شود.

استفاده از روش ملات خشک دارای امتیازات بالاتری نسبت به روش سنتی است، همین مسئله سبب شده است تا در بسياری از کشورهای جهان روش ساخت سنتی ملات جای خود را به روش ساخت ملات خشک بدهد.

منبع:

https://www.constrofacilitator.com/dry-mix-mortar-demand-in-asia-pacific/

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران