شما اینجا هستید
دانستنی های ساختمان » هوازای بتن چیست؟

هوازای بتن یکی از افزودنی های موثری در افزایش دوام و کارایی بتن است. هوازا را با نام حباب زا نیز می شناسند. کار حباب زا تاثیر بر سطح کششی آب اختلاط بتن و ایجاد حباب های ریز در آن است. اولین استفاده از این ماده به اواسط دهه ۱۹۳۰ باز می گردد. کارشناسان خیلی زود به تاثیر مثبت این افزودنی پی بردند.

ایجاد حباب توسط هوازای بتن

مکانیسم حباب زا بتن چگونه است؟

وقتی بتن را برای آماده سازی هم می زنند همچون هر ماده خمیری دیگر حباب های هوا در آن شکل می گیرد. این حباب ها به صورت اتفاقی ایجاد شده و ناگزیر هستند. اندازه های آن ها متغیر بوده و برخی ریز و برخی درشت می باشند. این حباب ها چندان پایداری ندارند و معمولا خیلی زود از بتن خارج می شوند. اما تعدادی از این حباب های هوا نیز باقی مانده که آن ها را هوای محبوس می نامند.

حال اگر هوازای بتن  به عنوان یک افزودنی مورد استفاده قرار گیرد، حباب های ریز و یکدستی در بتن ایجاد می شود. در واقع با استفاده از این افزودنی به عمد حباب هایی در بتن ایجاد شده و مقدار هوای درون آن افزایش می یابد. قطر حباب های عمدی از حباب های هوای محبوس کمتر است. البته افزودنی حباب زا یک اثر مثبت دیگر نیز دارد. این ماده باعث تثبیت حباب های محبوس نیز می شود.

تنها کار حباب زا بالا بردن هوای موجود در بتن است. این ماده به هیچ عنوان باعث ایجاد کف یا گازهای شیمیایی در بتن نمی شود. این مواد هیچ تاثیری بر روند آبگیری سیمان در بتن ندارند. آنها تنها بر سطح آب تاثیر می گذارند

کاربرد هوازای بتن  

  • اگر شرایط اقلیمی به گونه ای باشد که بتن سخت شده مدام در معرض چرخه انجماد و آب شدن قرار گیرد استفاده از هوازای بتن  توصیه می شود. این ماده باعث کاهش اثرات منفی این چرخه بر بتن شده و پایایی آن را افزایش می دهد.
  • یک کاربرد هوازای بتن  بهبود خواص بتن تازه است. با افزودن حباب زا کار پذیری بتن افزایش یافته و ساخته و پرداخته کردنش راحت تر می شود. همچنین این ماده باعث بهبود قوام یا همان درون چسبی بتن می شود. یعنی ذرات بتن بهتر به هم چسبیده و ریزش سنگدانه ها کاهش می یابد.
  • البته کاربرد هوازای بتن  تنها محدود به مناطق سرد سیر نیست. امروزه با توجه به اینکه این افزودنی ویژگی های بتن را تا حد زیادی بهبود می بخشد حتی در مناطق گرمسیری یا معتدل نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله آنکه حباب زا باعث افزایش حجم بتن تازه می شود (البته این افزایش حجم باید در محاسبات مربوطه لحاظ شود).
  • در مواقعی که ریزدانه های بتن کافی نیست هوازا می تواند مانند یک جایگزین عمل کند. در این حالت حباب های ایجاد شده فضاهای خالی بین دانه های بزرگ را پر کرده و بدین ترتیب از آب انداختن بتن جلوگیری می کنند. در مواقعی که بتن، سیمان کمتری دارد نیز هوازا ماده ای موثر است. زیرا می تواند خاصیت خمیری بتن را بهبود بخشیده و کار کردن با آن را ساده کند.
  • کاربرد دیگر هوازای بتن  افزایش خاصیت روانی آن است. زیرا حباب ها مانند ساچمه هایی ریز عمل کرده و باعث حرکت آسان سنگدانه ها، بر روی یکدیگر می شوند. در شرایط یکسان، بتنی که هوازا شده است نسبت به بتن های غیر هوازا آب کمتری نیاز دارد. اما در عین حال روان تر است.
  • استفاده از هوازای بتن  و بالا بردن سطح هوای موجود در آن باعث کاهش نفوذپذیری مایعات می شود. همچنین این ماده جرم حجمی بتن را افزایش داده و تا حدی باعث سبکی آن می شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران