شما اینجا هستید
دانستنی های ساختمان » ضد آب کردن بتن با فناوری کریستالی

روش‌های مختلفی برای آب‌بندی بتن و جلوگیری از نفوذ و نشت آب وجود دارند. ایجاد لایه‌های محافظ روی سطح بتن، کارگذاری واتراستاپ‌ها، استفاده از عایق‌های PVC و اضافه کردن مواد افزودنی از جمله روش‌های آب‌بندی سازه‌های بتنی می‌باشد. یکی از مؤثرترین این اقدامات، آب بندی بتن با استفاده از فناوری کریستالی آب‌بندی بتن یا واترپروف حلال در بتن است.

دلایل استفاده از فناوری کریستالی آب‌بندی بتن

بتن یکی از مصالح پرکاربرد در پروژ‌های متعدد عمرانی از جمله ساختمان، پل، سد، مخازن و… می‌باشد. این در حالی است که در مقابل نفوذ آب و مواد شیمیایی آسیب پذیر است و همین ویژگی موجب کاهش عمر مفید سازه‌های بتنی می‌شود و در پروژ‌های خاص مانند مخازن آب استفاده از آن را غیرممکن می‌سازد.

می‌توان بتن را بعنوان یک ماده ریز متخلخل و نفوذپذیر معرفی کرد. تخلخل به فضاهای خالی اطلاق می‌شود که در شالوده سازه‌های بتنی وجود دارد. نفوذپذیری نیز میزان توانایی انتقال مایعات از محیط‌های متخلخل تعریف می‌شود.

این خصوصیات و همچنین ترک‌هایی که به دلیل انقباض در سطح بتن شکل می‌گیرد، باعث ورود آب به داخل بتن و عبور از آن می‌شوند. بر همین اساس این حفره‌ها، منافذ و مویرگ‌ها به عمده‌ترین منابع نشت آب در سازه‌های بتنی تبدیل می‌شوند.

فناوری کریستالی آب‌بندی بتن

کاربرد استفاده از فناوری کریستالی

اگرچه فناوری کریستالی بیش از سه دهه است که وجود دارد اما هنوز هم پیشرفته‌ترین روش محسوب می‌شود. همچنین به تازگی بعنوان جایگزینی برتر برای روش‌های مرسوم قبلی از طرف صنعت ساختمان سازی پذیرفته شده است.

واترپروف حلال در بتن با استفاده از فناوری‌های پیشرفته تخلخل بتن را به سدی غیر قابل نفوذ تبدیل می‌کند. در نتیجه سازه‌های احداثی با کاهش ترک‌ها و آب‌بند شدن، از ورود آب و آسیب‌های ناشی از آن جلوگیری می‌کنند و فولادهای تقویتی را از خوردگی محافظت می‌نماید.

برخلاف لایه‌های غشایی که با استفاده از موانع خارجی بتن را در مقابل رطوبت محافظت می‌کنند؛ فناوری کریستالی آب‌بندی، بتن را به یک سد مقاوم در برابر آب تبدیل می‌کند. این مواد بصورت افزودنی و حین اجرا در بتن تزریق می‌شوند یا در زمان ساخت بعنوان یکی از ترکیبات بتن در نظر گرفته می‌شوند. و به بخشی جدا نشدنی از آن تبدیل می‌شوند.

واترپروف حلال در بتن

واترپروف حلال در بتن می‌تواند بعنوان نوع جدیدی از بتن، یک محصول خشک‌کن یا پوشش سطحی در بین محصولات شیمیایی معرفی شود.

این فناوری که برای آب‌بندی سازه‌های بتنی ساخته شده بعنوان پوشش سطحی نیز کابرد دارد. در این روش بستر باید مرطوب باشد تا مواد شیمیایی از طریق شالوده بتنی جذب شده و واکنش‌های شیمیایی روی دهد.

در پوشش‌های سطحی از این فناوری، غلظت بالای مواد شیمیایی موجود تمایل بسیار بالایی را برای نفوذ به عمق بتن ایجاد می‌کند. همچنین نگهداری شالوده بتنی در شرایط مرطوب، بستری را برای انتقال مواد شیمیایی کریستالی به لایه‌های درونی و عمق بتن ایجاد می‌نماید.

سازه‌هایی که به تازگی ساخته شده‌اند و همچنین ساختمان‌های به جا مانده از گذشته نیز، باید در مقابل آب محافظت شوند. استفاده از مواد افزودنی که با استفاده از فناوری کریستالی تهیه شده‌اند، بتن‌های موجود را تبدیل به سدهایی مستحکم و مقاوم در مقابل رطوبت و نفوذ مواد شیمیایی می‌نماید. این فناوری به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است. همچنین سوابق استفاده و بررسی نتایج آزمایشات، کارآمدی واترپروف حلال در بتن را ثابت می‌نمایند.

مزایای استفاده از فناوری کریستالی

به طور کلی مزایای که برای واترپروف حلال در بتن می‌توان در نظر گرفت شامل موارد زیر می‌شود:

  • جلوگیری از نفوذ رطوبت به قسمت های داخلی ساختمان
  • مانع شدن از خوردگی فولاد در سازه بتنی
  • جلوگیری از خالی شدن آب استخر
  • جلوگیری از نفوذ رطوبت در کف ساختمان و زیر زمین‌ها
  • جلوگیری از انجماد سازه بتنی در فصل های سرد سال

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران