شما اینجا هستید
دانستنی های ساختمان » چسب بتن چیست؟

چسب بتن یا چسب سیمان یک ماده افزودنی بسیار مهم در صنعت ساختمان سازی است. این چسب مقاومت آهک، گچ و بتن را افزایش می دهد. اما بیشترین مورد استفاده آن برای افزایش خاصیت چسبندگی در بتن است. به علاوه این چسب برای تعمیرات سازه های قدیمی و نیز پر کردن ترک های ایجاد شده بر روی سیمان یا بتن بسیار کاربردی است.

چسب بتن به شکل مایع است. رنگ آن نیز شیری است. این چسب به شما کمک می کند به راحتی خرابی های ایجاد شده در بتن را تعمیر و آن را مقاوم سازی کنید. آن هم بدون تخریب و دردسرهای فراوان. چسب سیمان گزینه ای مناسب برای آب بندی کردن بتن به شمار می رود. استفاده از این چسب برای کاشی کاری، سرامیک، تعمیر بناهای بتنی و … توصیه می شود. زیرا علاوه بر افزایش مقاومت باعث کاهش هزینه های نگهداری نیز خواهد شد.

چسب بتن

انواع چسب بتن

چسب های بتن به دو دسته تقسیم می شوند:

  • چسب های اپوکسی
  • چسب پلیمری یا لاتکس

چسب های اپوکسی

اپوکسی به نوعی رزین گفته می شود. این رزین به تنهایی خاصیت چسبندگی ندارد. اما در ترکیب با ماده ای به نام Hardner سفت و محکم می شود. در واقع هاردنر نوعی ماده استحکام بخش برای چسب بتن اپوکسی است. نکته قابل توجه در مورد چسب اپوکسی تفاوت رزین به کار رفته در آن با رزین اپوکسی معمولی است. در رزین این چسب نوعی اصلاحات شیمیایی انجام شده تا برای چسباندن بتن مناسب شود.

چسب های لاتکس

چسب های لاتکس به دو نوع قابل تقسیم است.

  • چسب لاتکس پلی وینیل استات
  • لاتکس اکریلیک

چسب لاتکس پلی وینیل استات به دو شکل حل شدنی و غیر قابل حل در آب تولید می شود. چسب های حل نشدنی کاربردهای بیشتری دارند. رزین به کار رفته در چسب بتن لاتکس اکریلیک از برخی پلیمرها و کوپلیمرها تشکیل شده است. ویژگی جالب توجه این نوع چسب درجه های سختی مختلف است.

کاربرد چسب بتن

در این بخش به بررسی کاربرد چسب بتن خواهیم پرداخت.

کاربرد چسب بتن
  • استفاده در تعمیرات و مقاوم سازی
  • آب بندی بتن مخازن، استخرها، کانال های آب و …
  • باند فرودگاه، کف کارگاه های صنعتی، سدسازی، ستون ها و پایه پل ها
  • چسباندن هر شی به بتن

استفاده در تعمیرات و مقاوم سازی

می توان گفت مهم ترین کاربرد این محصول استفاده در تعمیرات و مقاوم سازی است. یعنی هنگامی که قرار است بتن تازه بر روی بتن قدیمی ریخته شود از چسب سیمان استفاده می شود. این چسب بر روی بتن قدیمی اعمال می شود تا خاصیت چسبندگی آن افزایش یافته و بتن جدید را بهتر بپذیرد.

استفاده در نماسازی بر روی بتن های قدیمی

همچنین برای نماسازی بر روی بتن های قدیمی گزینه ای قابل توجه و مطمئن به شمار می رود. به علاوه بعد از خشک شدن از خروج آب جلوگیری می کنند. از این رو برای آب بندی بتن مخازن، استخر ها، کانال های آب و … به کار می روند.

استفاده در تعمیرات آسیب های عمیق یا سطحی سازه های بتنی

از آنجا که این محصول استحکام بالایی دارد برای تعمیرات آسیب های عمیق یا سطحی سازه های بتنی مناسب است. با استفاده از آن می توان شکاف های عمیق در سقف، دیوار و … را پر نمود. حتی برای باند فرودگاه، کف کارگاه های صنعتی، سد سازی، ستون ها و پایه پل ها نیز کاربرد دارد.

از این رو به نظر می رسد این نوع چسب از اهمیت بالایی برخوردار است. اما نکته مهم استفاده درست از این ماده است.

چسباندن هر شی به بتن

همچنین در نظر داشته باشید کاربرد چسب سیمان بر اساس نوع آن می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال چسب های اپوکسی چسبندگی سطحی بیشتری دارند. به همین علت بیشتر برای چسباندن هر شی به بتن استفاده می شوند. این نوع چسب مقاومت کششی بالایی داشته  در برابر عوامل محیطی پایدارتر است.

در مقابل چسب های لاتکس برای تقویت چسب پودری سرامیک یا ملات بندکشی به کار برده می شوند. همچنین نوع حل نشدنی این چسب برای درزگیری و آب بندی سازه های بتنی کاربرد دارد. اما در هر صورت مزیت این نوع چسب ها در آن است که می توانید کارهای بسیاری انجام دهید بدون آنکه نیازی به تخریب و چکش کاری باشد.

روش استفاده از چسب بتن

برای استفاده از این محصول ابتدا باید محل مورد استفاده از انوع آلودگی از جمله: چربی، ذرات و گرد و غبار پاک شود.

برای رقیق شدن آن از آب استفاده می شود، بعد از حل شدنش در آب آن را با سیمان و شن و ماسه مخلوط می کنیم ، حاصل ملاتی خمیری شکل و روان خواهد شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران