شما اینجا هستید
دانستنی های ساختمان » کندگیر بتن چیست؟

کندگیر بتن به عنوان یک ماده افزودنی نقش مهمی در مقاومت و اجرای اصولی این ماده دارد. دیر گرفتن بتن در بسیاری موارد به عوامل اجرایی فرصت بیشتری برای ساخته و پرداخته کردن آن می دهد. دیرگرفتن بتن می تواند با افزودن یک روان کننده باشد. اما این کار را می توان با اضافه کردن یک ماده کندگیر به شکل مستقل انجام داد.

انواع کندگیر بتن

بتن از ترکیب آب، سنگدانه و سیمان پرتلند به دست می آید. سنگدانه های موجود در بتن یا به صورت طبیعی یا بازیافتی به دست می آیند. این ماده یکی از مصالح مهم در ساخت و ساز به شمار می رود. از گذشته تا کنون استفاده از بتن در انواع سازه ها مرسوم بوده و همه آن را به عنوان ماده ای مقاوم می شناسند. اما اجرای عملیات بتن ریزی و نیز آماده سازی بتن در مقاومت آن نقش بسزایی دارد.

در حین آماده سازی  بتن می توان با مواد افزودنی کیفیت آن را بالا برد. یکی از این مواد افزودنی کندگیر بتن است. همانطور که از نام کندگیر پیداست باعث دیرگیری بتن می شود. در واقع دیرگیرها باعث می شوند سیمان دیرتر از حد معمول آب خود را از دست دهد. البته میزان استفاده از کندگیر باید بر اساس فرمول های دقیق محاسبه شود. زیرا مقدار بیش از اندازه ممکن است باعث عدم گیرش بتن شود.

کندگیر بتن بر دو نوع مختلف براساس مواد به کار رفته در ساخت آن تقسیم می شود.

  • کندگیرهای معدنی

دارای موادی همچون قلع، روی، فسفات ها، بورات و …

  • کندگیرهای آلی

دارای موادی همچون قند، اسید های کربوکسیلیک، سولفونات، فسفونات و …

تقسیم بندی دیگر کندگیر بتن براساس نحوه عملکرد آن:

  • برخی از کندگیرها به صورت مستقل گیرش بتن را براساس استانداردهای لازم به تعویق می اندازند.
  • دسته ی دیگر از طریق تاثیر بر کاهش آب بتن باعث دیرگیری آن می شوند.

کاربرد کندگیر بتن

همانطور که گفته شد کاربرد کندگیر بتن افزایش زمان گیرش این ماده است. اما دیر گرفتن بتن چه سودی برای عوامل اجرایی دارد که نسبت به استفاده از کندگیرها اقدام می کنند. مهم ترین دلیل استفاده از کندگیر بتن آب و هوای گرم و خشک است. یک اهل فن می داند که خشک شدن سریع بتن به خاطر گرمی آب و هوا می تواند مقاومت سازه را کاهش دهد. از این رو استفاده از کندگیر کننده ها در مناطقی که آب و هوای گرم و خشک دارند کارایی و مقاومت بتن و در نتیجه سازه را افزایش می دهد.

در مواقعی برای حمل بتن به مکان مورد نظر باید مسافت های طولانی طی شود. در چنین شرایطی نیز استفاده از کندگیر بتن عاقلانه و به صرفه است. زیرا ممکن است حجم بالایی از بتن قبل از آنکه به مرحله اجرا برسد، گرفته و سفت شود. قطعا این اتفاق حاصلی جز افزایش هزینه های ساخت و ساز ندارد.

گیرش دیرتر بتن به عوامل اجرایی این فرصت را می دهد هر چه بهتر آن را ساخته و پرداخته کنند. به علاوه می تواند یک فرصت طلایی برای غلبه بر اتفاقات پیش بینی نشده باشد. وقایعی همچون در رفتن غالب، افزایش ناگهانی دمای هوا، گرفتگی لوله های پمپ و … .

در بتن ریزی های حجیم نیز بهتر است از کندگیر استفاده شود. زیرا در این موارد حجم بالای آبگیری سیمان منجر به ایجاد اختلاف دمای شدید بین لایه های درونی و پوسته بیرونی می شود. اگرچه استفاده از کندگیر بتن تنها راه حل این موضوع نیست. اما در کنار اقدامات لازم دیگر می تواند نقش خوبی در ایجاد تعادل گرمایی ایفا کند.

نقش دیرگیر بتن در افزایش مقاومت و کارایی

هنگامی که بتن ریزی با قالب های لغزنده انجام شده یا هدف بتن ریزی دیوارهای عظیم، شمع ها و یا نماسازی می باشد استفاده از کندگیر بتن می تواند موثر واقع شود. حتی گفته می شود استفاده از دیرگیرها برای آسیب کمتر به محیط زیست مفید است. زیرا می توان به جای شستن کامیون حمل بتن، گیرش بتن را به تاخیر انداخته و در موقعیت دیگری از آن استفاده نمود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران