شما اینجا هستید
دانستنی های ساختمان » کاربرد و مزایای اسپیسر پلاستیکی

اسپیسر پلاستیکی چیست؟ ابزاری برای ایجاد فضاست، فضایی که نیاز است تا اطراف میلگردهای فولادی پوششی ایجاد تا شود از خطر خوردگی در امان باشد. پوششی از ۱۵ تا ۱۵۰ میلی‌متر که فضای امن اطراف فولاد تا از زنگ‌زدگی جلوگیری شود.

خطری که سازه را تهدید می‌کند نفوذ رطوبت و اکسیژن یا مواد خورنده  نزدیک آرماتور هاست، زنگ زدگی آرماتور تنها تخریب بخش فولادی سازه نیست بلکه فشاری که به بتن وارد می‌کند موجب تخریب کامل خواهد شد، در واقع هر یک میلیمتری که از پوشش بتنی اطراف آرماتور کم شود می‌تواند ۲٫۵ سال از عمر سازه کم کند و این پوشش با اسپیسرها ایجاد خواهد شد.

کاربرد و مزایای اسپیسر پلاستیکی

مشخصات اسپیسر پلاستیکی

اسپیسر پلاستیکی دارای مشخصات زیر می باشد:

  • قیمتی ارزان دارد
  • بسیار سبک
  • انعطاف پذیر

انتخاب جنس اسپیسر بسته به شرایط پروژه متفاوت است.

این مطلب را هم بخوانید : اسپیسر پلاستیکی چیست؟

راهنمای انتخاب اسپیسر پلاستیکی

اسپیسر پلاستیکی از لوازمی جانبی هستند که موقعیت میلگردها را در سازه‌های بتنی پیش از ریختن بتن حفظ می‌کنند. استفاده از اسپیسرها برای ایجاد فاصله یا پوشش بین سطح بتن و میلگرد ضروری است زیرا اگر این پوشش ایجاد نشود به مرور خوردگی آغاز خواهد شد و منجر به از هم پاشیدن بتن می‎شود. پس از بتن ریزی، اسپیسر، زیر بتن باقی مانده و تبدیل به بخشی از سازه می‌شود. انتخاب درست اسپیسرها بستگی به شرایط پروژه دارد. در ادامه عواملی که روی انتخاب اسپیسر پلاستیکی تاثیر خواهد داشت را مرور می‌کنیم:

ارتفاع اسپیسرپلاستیکی

حداقل ارتفاع اسپیسر بایدبا بُعد فاصله‌ای که پوشش میلگرد در بتن ایجاد می‌کند، برابر باشد. از این رو  مشخصات کلیدی مورد نیاز برای خرید این محصول را در ابعاد آن باید جستجو کرد. بر اساس شکل هندسی اسپیسرها، ارتفاع حمایت از میله بر اساس موقعیت نصب متفاوت خواهد بود. در پروژه‌هایی که سازه‌های بتن آرمه دارای ضخامت‌های متفاوت پوشش بتنی هستند، انتخاب اسپیسرهای چند بعدی با ابعاد مناسب سازه باید بر اساس قواعد علمی انجام شود.

این مطلب را هم بخوانید : اسپیسر چیست؟

استحکام اسپیسرپلاستیکی

اسپیسر پلاستیکی زیر شبکه میلگرد و بتن تحت تاثیر نیروهای متعددی قرار دارد. وزن میلگردها، ماشین‌آلات و کارگران و نیروهای جانبی متعدد به آن فشار خواهد آورد. در صورتی که ناحیه تماس اسپیسر با سطح زیرین خود مناسب نباشد ممکن است حین ساخت، نشست رخ دهد. این شرایط ممکن است پوشش مناسب را از بین ببرد. از این رو باید زیر پایه اسپیسر محکم باشد و اسپیسرها در فضای کافی امکان پخش بار را داشته باشند.

جنس اسپیسرپلاستیکی

جنس متریال انتخاب شده برای اسپیسر  نیاز به بررسی دقیق‌تری دارد از آنجایی که هر ماده‎ای مزایا و معایب خود را خواهد داشت. اسپیسر در تحمل بار خوب عمل می‌کند اما به طور کلی از مدل‌های فولادی یا بتنی ضعیف‌تر است. بنابراین اگر اسپیسر را برای پشتیبانی از میلگرد در فشارهای بالا گزینش کرده باشید ممکن است دچار مشکل شوید و می‌بایست مشخصات مربوط به تست مقاومت اسپیسر را به دقت بررسی کنید.

اتصال اسپیسر پلاستیکی

اسپیسر روی سطح افقی قرار می‌گیرد و از میلگرد بالای خود پشتیبانی می‌کند. با توجه به وزن تثبیت مش فولادی، می‌توان اسپیسرها را بدون اتصال ثابت کرد. در این حالت اسپیسرها به عنوان بلوک‌هایی کار می‌کنند که قرار است ضخامت مناسب را برای پوشش ایجاد کند. اسپیسر پیوسته مقرون‌به‌صرفه‌تین گزینه برای بارگزاری‌های محدود است و می‌تواند در محل‌های غیربحرانی مورد استفاده قرار گیرد.  اسپیسرهای باید دقیقا در موقعیتی که برایشان مشخص شده نصب شوند و نباید از این موقعیت‌ها فاصله بگیرند، در مورد اتصال عمودی با قلاب پلاستیکی قرارگیری دقیق بر نقطه مورد نظرتان به صورت عمومی هنگام بلند شدن قفس میلگرد یا لرزش بتن اهمیت حیاتی پیدا می‌کند. اسپیسر، سوراخی در مرکز خود دارد که میلگرد در آن قرار می‎گرد و اتصال را برقرار می‌کند و جای حرکت به میلگرد خواهد داد. فضا به نحوی است که انعطاف لازم برای حرکت وجود دارد و موجب جدا شدن از ومحافظ نخواهد شد.

   اسپیسر بلوکی پلاستیکی برای اعضای عمودی به کار میرود و بستن سریع و آسان روی آرماتور باعث پیشرفت سریع پروژه خواهد شد. اسپیسر میله‌ای پلاستیکی  برای اجزای افقی به کار می‌رود. این اسپیسرها برای اعضای دارای پایه نرم مناسب‌تر هستند. سطح پشتیبانی بزرگ مانع فشار بالا خواهد شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران