شما اینجا هستید
دانستنی های ساختمان » استفاده از الیاف در بتن

استفاده از الیاف در بتن روشی جدید برای بهبود ویژگی های این ماده است. البته استفاده از الیاف در مصالح ساختمانی قدمتی ۳۵۰۰ ساله دارد. به عنوان مثال در گذشته دور برای تقویت آجرهایی که با آفتاب پخته می شدند از نی استفاده می کردند، یا اینکه در برخی مناطق موی دم اسب را به گچ و ملات بنایی اضافه می کردند تا استحکام آن ها افزایش یابد.

تاثیر الیاف در بتن

 

با پیشرفت تکنولوژی و ورود مواد شیمایی به عرصه ساخت و ساز، از نوعی الیاف به نام آزبست در مصالح بر پایه سیمان استفاده می شد. اما بعدها مشخص شد این الیاف مشکلات بهداشتی داشته و برای سلامتی مضر است، از این رو استفاده از آن ممنوع و الیاف های دیگری جایگزین آن شدند. امروزه الیاف های متنوع با جنس های مختلفی تولید و روانه بازار شده اند. تاثیر الیاف در بتن به شکل افزایش مقاومت کششی و فشاری است.

انواع الیاف مورد استفاده در بتن

بتن به عنوان پر استفاده ترین مصالح ساختمانی در کل دنیا شناخته شده است، به همین علت محققان دائما به دنبال روش هایی برای بهبود کیفیت این ماده هستند.تاثیر الیاف در بتن بعد از گیرش خودش را نشان می دهد، یعنی زمانی که بتن آب خود را از دست داده و دچار جمع شدگی می شود، وجود الیاف استحکام بتن را افزایش داده و زمان ایجاد اولین ترک ها را به مقدار زیادی افزایش می دهد.

تاثیر الیاف بنابر جنسی که دارد متفاوت است. برخی از آن ها تاثیر بیشتر و برخی دیگر تاثیر کمتری دارند. برخی الیاف ها بر مقاومت کششی و برخی دیگر بر مقاومت خمشی تاثیر دارند. جنس الیاف های به کار رفته در بتن عبارتند از:

  • الیاف فولادی
  • الیاف پروپیلن
  • الیاف شیشه ای

میزان افزایش مقاومت، ناشی از افزودن الیاف در بتن، بنابر جنسی که دارد متفاوت است. همچنین هر یک از این الیاف ها اثرات متفاوتی بر بتن دارند. برای بررسی بیشتر با ما همراه شوید.

الیاف های پروپیلن

امروزه به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. این الیاف ها به شکل های مختلفی مانند رشته ای، دسته ای و نوارهای پیوسته در بازار موجود هستند. این نوع الیاف با بتن پیوند شیمیایی محدودی دارد اما از لحاظ مکانیکی ارتباط خوبی با هم برقرار می کنند. استفاده از این الیاف امکان خرابی را کاهش می دهد، به همین علت برای مناطقی که زلزله خیز هستند انتخاب خوبی است. این الیاف در بتن بیشتر مقاومت فشاری را افزایش می دهد.

الیاف فولادی

الیاف فولادی تاثیر چندانی بر مقاومت فشاری ندارد. این الیاف مقاومت کششی و خمشی را ارتقا می دهد، همچنین روی مقاومت ضربه ای نیز تاثیر مثبت دارد. ناگفته نماند الیاف فولادی مقاومت نهایی بتن را نیز افزایش می دهد. از لحاظ مقدار استفاده الیاف فولادی در جایگاه دوم قرار دارد.

الیاف های شیشه ای

الیاف های شیشه ای بیشتر زمانی به کار می روند که قصد کف سازی یا ایجاد شاتکریت دارید. افزودن الیاف شیشه به بتن مقاومت ضربه ای را افزایش می دهد و ظرفیت کرنش بتن را نیز بالا می برد، همچنین قابلیت باربری آن را افزایش می دهد.

الیاف در بتن

در نهایت اینکه براساس تحقیقات انجام شده الیاف ها تاثیرات مختلفی بر بتن دارند. الیاف شیشه ای بیشتر از الیاف پروپیلن و پروپیلن بیشتر از فولادی تاثیرگذار است.

مزایای استفاده از الیاف در بتن

استفاده از الیاف در بتن مزایای زیر را شامل می شود.

  1. مقاومت د‍ر برابر پوسته پوسته شدن
  2. مقاومت در باربر تنش‌های تکراری و نوسانی
  3. مقاومت در برابر آسیب و ضربه
  4. قابلیت انعطاف پذیری و ظرفیت بالا در تغییر شکل نسبی
  5. قابلیت باربری حتی بعد از ایجاد ترک‌خوردگی
  6. قابلیت افزایش جذب انرژی

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران