شما اینجا هستید
دانستنی های ساختمان » مواد افزودنی بتن چگونه میتوانند به ساخت و ساز پایدار کمک کنند؟

ورود مواد افزودنی بتن، تغییرات تدریجی در شیوه ساخت بتن ایجاد کرد که این روزها تحولات بنیادین را سبب شده است. از زمان ورود بتن به صنعت ساختمان سازی تا به امروز سه جزء اساسی بتن، یعنی آب و سیمان و سنگدانه یا  ماسه دستخوش تغییرات بسیاری شده است.

تاثیر مواد افزودنی بتن بر ساخت و ساز پایدار

این مواد با تغییر در نسبت اجزاء، عموما بتنی مستحکم‌تر و سازگارتر با محیط زیست تولید می‌کنند. با توجه به کمبود منابع طبیعی و توسعه روز افزون ساخت و ساز، نیاز است مصالح ساختمانی خود را با این کمبود وفق دهند این وظیفه مواد افزودنی بتن است که تغییرات ساختاری را به سمت توسعه پایدار پیش ببرد.

۶ دسته اصلی مواد افزودنی بتن:

۶ دسته اصلی مواد افزودنی بتن وجود دارد که هر کدام هدف خاصی را دنبال می‌کنند. اغلب این افزودنی‌ها در راستای توسعه پایدار ساخت و ساز پیش‌می‌روند.

بخشی از آن‌ها با افزایش دوام بتن در برابر خوردگی و یخ زدگی باعث افزایش طول عمر بتن می‌شوند و بعضی دیگر با تغییر در زمان گیرایش، امکان به کار گیری در شیوه‌های نوین ساختمان سازی را بالا می‌برند.

بعضی از انواع افزودنی بتن نیز وجود دارند که تمرکز خود را به کاهش مصرف آب در راستای حفظ محیط زیست و بهبود ساختاری بتن قرار دادند.

۶ دسته اصلی افزودنی بتن شامل:

  1. افزودنی بتن کاهنده آب
  2. افزودنی بتن پایدار کننده
  3. افزودنی‌ بتن هواساز
  4. افزودنی‌ بتن تغییر دهنده سرعت گیرایش
  5. افزودنی بتن حجم دهنده
  6. افزودنی بتن هدفمند

قوانین سخت‌گیرانه توسعه صنعت ساختمان سازی در جهان

در سال‌های اخیر، دولتمردان توجه بیشتری به معضلات زیست محیطی داشتند و چندین کشور سازمان کسب گواهی‌های زیست محیطی را برای ساختمان‌ها در دستور کار خود قرار دادند. گواهی‌هایی مانند LEED ، BREEAM یا DGNB که تمرکز خود را به ساخت و ساز پایدار و سازگار با محیط زیست قرار داده است. پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده همه کشورها  ملزم به استفاده از مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست شوند.

مواد افزودنی بتن

در زمینه مواد افزودنی بتن، سه رویکرد اصلی در راستای توسعه پایدار ساخت و ساز در نظر گرفته می‌شود.

رویکرد اول

تغییر در میزان نفوذ پذیری بتن است که در شرایط طوفان سیل اهمیت پیدا می‌کند. بحث تغییرات اقلیم و افزایش تنش‌های آب و هوایی باعث شده بیش‌ از گذشته به این رویکرد پرداخته شود.

رویکرد دوم

در زمینه امکان بازیافت بتن است. یکی از ویژگی‌های منفی بتن در برابر آجر آن است که آجر کاملا قابل بازیافت است در حالی که بتن این امکان را داشته اما این روزها، با تغییراتی که مواد افزودنی بتن در ساختار اصلی آن ایجاد می‌کند، امکان بازیافت بتن افزایش می‌یابد و این به معنای استفاده مجدد و توسعه پایدار است.

رویکرد سوم

این رویکرد به بهینه سازی مربوط می‌شود. با توجه به کمبود منابع طبیعی شامل سیمان و سنگ‌دانه باید در نظر داشت که این منابع روزی به پایان می‌رسد. با توجه به حجم بالای استخراج ماسه و سنگدانه که لازمه تولید بتن است که کنار استفاده از منابع آب در فرآیند تولید، می‌توان تولید بتن به شیوه سنتی را به تهدید زیست محیطی بدل کند. مواد افزودنی بتن در راستای بهینه سازی تولید بتن پیش رفته و کاری می‌کند که با جذب آب کمتر و کاهش هدررفت منابع طبیعی، محصولی با کیفیت بالاتر تولید شود.

چشم‌انداز آینده مواد افزودنی بتن در صنعت ساخت و ساز

آنچه پیش روی ماست ناگزیر به سمت توسعه پایدار پیش خواهد رفت. زیرا منابع طبیعی با مخاطرات جدی روبرو شده است. به این ترتیب سازندگان باید درک کامل‌تری از عملکرد مواد افزودنی بتن در ساخت و ساز مدرن داشته باشند.

در نهایت استانداردها و رهنمودهای سختگیرانه اروپا در تمام جهان لازم الاجرا خواهد شد. در آینده خواهید دید که برای جزء سیمان داخل بتن، چه جایگزین‌هایی ارائه می‌شود.

همین امروز نیز الیاف خاصی تولید شده تا اولین‌ گام‌ها برای تولید بتن بدون سیمان برداشته شود.

هوشمند سازی صنعت ساخت و ساز و طراحی‌های سه بعدی و مدل سازی‌ها نوین شیوه ساخت و ساز را به سمت توسعه پایدار و سازگار با محیط زیست پیش خواهد برد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران