شما اینجا هستید
دانستنی های عمران » خواص پلی کربوکسیلات و سنتزهای آن در ساختار بتن

معمولاً این محصول از نظر کاهش آب در بتن با سایر روان کننده ها فرق می کند.

ساختار پلی کربوکسیلات به این صورت است که یک سری زنجیره های جانبی روی زنجیره های اصلی اجرا شده اند و این رویکرد سبب می شود که ترکیبی از مونومرهای آکریلیک، وینیل و آلیلی اجرا شود و به طور کلی پیوندهای دوگانه ای برای آن وجود دارد.

به طور کلی پلی کربوکسیلات نوعی مایع است و رنگ آن معمولاً قهوه ای روشن است و وزن مخصوص ۱٫۰۵ کیلوگرمی دارد. در فرمولاسیون این محصول از کلر استفاده نشده است و نقطه اشتعال ندارد. اینطور که مشخص است این محصول نسبت به محصولات قدیمی تر بر پایه نفتالین فرمالدئید سولفونه شده طراحی شده است. امروزه این محصول به شکل تلفیقی استفاده می شود و گیرش آن نیز قابل تنظیم بوده و مورد تایید قرار گرفته است.

در بررسی خاصیت پلی کربوکسیلات موضوع مهم که سبب تفاوت آن با سایر روان کننده ها شده است، نوع سنتز آن است که بسیار متنوع در نظر گرفته می شود. در فرمولاسیون پلی کربوکسیلات از مونومرهای متنوعی استفاده شده است به طوری که می توان از آن برای ساخت پلیمر هایی با ساختار متنوع مولکولی استفاده کرد. اگر به روان کننده های قدیمی دقت کرده باشید سبب افت اسلامپ زیاد در بتن ها می شوند اما کربوکسیلات ترکیب بی نظیری دارد که سبب می شود مخلوط بتنی با کیفیت عالی عرضه شود.

کاربرد پلی کربوکسیلات

از پلی کربوکسیلات برای بتن های پیش ساخته استفاده می شود و نقش افزودنی دارد به طوری که سبب عملکرد بالاتر بتن ها شده و در بتن ریزی قطعات و با عمق زیاد نیز اجرا می شوند. این محصول در بتن های تخصصی برای سطوحی که نیاز به پرداخت عالی دارند استفاده می شود و سبب کاهش حرارت در بتن حجیم شده خواهد شد. با استفاده از کربوکسیلات می توان از ترک های عمیق و ترک های موئی در بتن جلوگیری کرد و به طور کلی سبب افزایش پمپ ریزی در بتن حجیم می شود. این محصول سبب کاهش نسبت آب به سیمان در بتن های حجیم شده و میزان بتن را بیشتر می کند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سرزمین عمران | دانستنی های علم عمران